Sigaraya Büyük Zam

Sigaraya Büyük Zam

Sigara tiryakilerine kötü haber gelecek mi? Sigaraya zam yapıldığında dair söylentiler sigara tiryakilerini meraklandırdı. Sigaraya zam gelip gelmediğini araştıran sigara tiryakileri konuyu araştırmaya başladılar bile.

 

Sigara tiryakilerine kötü haber gelecek mi? Sigaraya zam yapıldığında dair söylentiler sigara tiryakilerini meraklandırdı. Sigaraya zam gelip gelmediğini araştıran sigara tiryakileri konuyu araştırmaya başladılar bile. Sigara zammı ile ilgili aramlar günün ilk saatlerinden itibaren internet üzerinden araştırılıyor. En çok merak edilen konu ise hangi sigaralara zam geldiği konusu olmaya devam ediyor. Peki, hangi sigaralara zam geldi? Konu ile ilgili detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

Hangi Sigaralara Zam Geldi?

screenshot-32.jpg

Son günlerde sigara zammı ile ve sigara fiyatları ile ilgili araştırmalar çoğaldı. Sigara tiryakileri sigara fiyatlarını yoğun biçimde araştırmaya başladı. Sigara tiryakileri kullandıkları sigara markalarına zam yapılıp yapılmadığı konusunda yapılacak açıklamaları merakla bekliyor.  Ancak sigara fiyatlarına zam yapılıp yapılmadığı henüz netlik kazanmış değil. Sigara firmaları tarafından resmi bir açıklama olmaması da iddiaları güçlendirirken sigara tiryakilerini de meraklarını arttırmaya devam ediyor.  Firmalar tarafından resmi bir açıklama yapıldığında sigara fiyatlarını sitemizden öğrenebilirsiniz.

Sigara Paketi Üzerindeki Sağlık Uyarılarının Görünür Olma Zorunluluğu Uzatılıyor.

screenshot-30.jpg

Sigara paketleri üzerinde bulunan sağlık uyarılarının görünür olma zorunluluğunun uygulamasında süre uzatımı geldi.  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya giren bir yasa ile piyasada satılan tütün ve tütün mamullerinin birim paketinde bulunan sağlık uyarılarının bandrol ile kısmen gizlenemeyeceği ya da tamamen kapatılamayacağı ve sağlık uyarılarının tümüyle görünür olması için getirilen geçiş süresinin bu yıl dolması gerekiyordu. Yapılan değişiklikler ile bu süre Haziran ayının sonuna kadar uzatıldı. 

screenshot-29.jpg

Sözü edilen süre 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Doç.Dr. Güzin Zeren Öztürk pasif içicilik hakkında açıklamalarda bulundu. Her yıl yaklaşık olarak 8 milyon insanın sigara kullanımına bağlı olarak hayatını kaybettiğini ve pasif içicilik de sigarayı aktif içeren kişilerde olduğu  gibi aynı sağlık sorunlarına yol açarak yılda 1,2  milyon kişinin  öldüğünü açıklayan Doç. Dr. Güzin Zeren Öztürk, pasif içicilikten en mağdur olan kesimin çocuklar olduğunu dünya genelinde  çocukların yüzde 40’ının pasif içiciliğe maruz kaldıklarını ve  çocuk ölümlerinin yüzde 28’inin  bu nedenden kaynaklandığını  açıkladı.