Milyonlarca  emekliyi ilgilendiriyor! Çalıştığı halde kıdem tazminatı alınması artık mümkün!

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Çalıştığı halde kıdem tazminatı alınması artık mümkün!

Binlerce vatandaşın çalışmaya başladığı ilk günden beri hayallerinde sadece emeklilik olmaktadır. Fakat emekli olduğu halde işte çalışmaya devam eden vatandaş kıdem tazminatı alabilir mi? Emekli vatandaşın da bir kesinti yaşar mı? İşte merak edilenler...

Binlerce vatandaşın çalışmaya başladığı ilk günden beri hayallerinde sadece emeklilik olmaktadır. Fakat emekli olduğu halde işte çalışmaya devam eden vatandaş kıdem tazminatı alabilir mi? Emekli vatandaşın da bir kesinti yaşar mı? İşte merak edilenler...

screenshot-24.jpg

Son dakika gelen bilgiye göre bir çok vatandaş emekli olduktan sonra aynı işte veya farklı bir işyerinde çalışmaya devam etmektedir. Bu vatandaşların merak ettikleri arasında ilk sırada gelenler ise maaşım kesintiye uğrar mı, tekrardan kıdem tazminatına hak kazanma şansım var mı, izin hakkım ne, emekli maaşında yükselme yaşanır mı? Şeklinde gelen soruların işte cevapları...

Emekli maaşıma hak kazandıktan sonra çalışmaya hayatına devam edebilir miyim?

screenshot-26.jpg

Emekli olsanız dahi çalışmaya devam ede bilirsiniz. İster bir iş yerinde isterseniz kendi adınıza çalışa bilirsiniz.

Emekli maaşımda kesinti yaşar mıyım?

Emekli olduğunuz durumda yeniden çalışmaya başlaya bilirsiniz ama bu sigortanın statüsüne göre değişiklik gösterir. 4A' lı yani SGK olarak çalışan kişinin önünde 2 seçenek bulunuyor:

  1. İlk aylığı kesintiye uğrayarak çalışma devam etmesi, bu durumda olan kişilerin normal şekilde sigortalı olarak çalışması halinde emekli olduğu halde çalışmaya başlamadan önce alınan maaşın, çalışılan zamana göre priminin güncellenmesi durumunda emeklilikten sonraki çalışmalarda maaşa yansıyor ve maaş arta biliyor.
  2. Sosyal Güvenlik Destek Primi’ ne tanı olarak çalışması, buna bağlı olarak çalışan vatandaşların emekli maaşlarında kesinti yaşamadan çalışmaya devam edebiliyorlar. Ama işveren tarafından aldıkları maaşın yüzden 7.5 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiliyor. Ama emekli maaşında azalma yaşanmıyor. Çalışma döneminde kısmı ücret de düşüş söz konusudur.

BAĞKUR’ lu emekli destek primi ödüyor mu?

screenshot-25.jpg

BAĞ-KUR’ dan emekli olan vatandaşlar 1 Nisan 2016 tarihine kadar maaşlarından yüzde 10 oranında destek primi kesiliyordu ama o tarihten sonra bir kesinti yaşanmadı. İşçi veya devlet memuru olarak çalışan vatandaş emekli olduktan sonra kendi işini yapmak isteyen vatandaşlar için eğitim kurumlarında da ücret karşılığı ses veren vatandaşta , özel üniversitelerde görev yapan vatandaşlarda da Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi olmuyor.

Emekli olduğu halde tekrar çalışan vatandaşın kıdem tazminatı alabilir mi?

Bu konu hakkında Sosyal Güvenlik uzmanları, aynı işyerinde  çalışıyor olsa bile kıdem tazminatı alınmasını söylüyor. Kıdem tazminatı alan vatandaş daha sonra normal çalışma hayatına dönmesiyle aynı haklara sahip olmaktadır.

Mesela, 20 yıl boyunca aynı iş yerinde çalışan bir vatandaş tazminatı verilerek emekli olduğu durumda yine aynı işyerinde çalışmaya başlamasıyla bir 3 yıl daha çalışıyorsa ikinci defa kıdem tazminatına hak ettiğinde emekli olduktan sonra çalıştığı 3 yıl hesaplanıyor ve kıdem tazminatı almaya yasal şartlar altında hak kazanıyor.

Emekli çalışan vatandaş ihbar tazminatı hakkı var mı?

Tabi ki İş kanunu’ nda emekli vatandaşın haklarında bir kısıtlama yaşanmıyor. Her hangi bir sebeple işten çıkarılan emekli çalışan vatandaş ihbar tazminatına hak kazanır.

İzin Hakları Nasıl Hesaplanmaktadır.

Emekli çalışan vatandaş normal  şekilde çalışan vatandaşla ayrılmak sızın ayrım yapılmadan hesaplanıyor. Ancak yaş farkı olarak hesaplama vardır.

Çalışma süresi 1 ve 5 yıl arası 14 gün üzerinde 6 ila 14 yıl 20 iş günü üzerinden 15 yıl ve üzeri olan vatandaşlar için 26 günlük yıllık izinler verilmektedir.

Bunlarla birlikte 18 yaşında olan veya daha altı yaşta çalışanlar için ve 50 ve üzeri yaşta olan vatandaşlar içinse yıllık izinler 20 iş gününün altında olamaz.