Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan şen açıkladı! Önlem Almayan Pişman Olur!

Meteoroloji danışmanı Prof. Dr. Orhan şen açıkladı! Önlem Almayan Pişman Olur!

Meteoroloji’den alınan son bilgilere göre, Marmara Bölgesinde İstanbul ve Trakya bölümlerinde kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı olan Prof.Dr. Orhan Şen Salı günü gece başlayacak

Meteoroloji’den alınan son bilgilere göre, Marmara Bölgesinde İstanbul ve Trakya bölümlerinde kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı olan Prof.Dr. Orhan Şen Salı günü gece başlayacak olan Trakya ve Marmara Bölgelerinde kar yağışı beklendiğini söyledi. Orhan Şen’ e göre “İstanbul çevresinde de yüksek kesimlerinde kar ile karışık yağış olacağı  beklendiğini söylüyor. Marmara Bölgesinin doğu kesimlerinde ve Trakya da kar yağışının tutması bekleniyor. İstanbul içinse belli değil. Yüksek bölgelerde kar yağışı görüle bilir ama yerde kar görülmeye bilir” dedi.

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr.  Orhan Şen  hava durumu tahmini şu şekilde : Bugün ülkemizin kuzey kesimleri yağmurlu şekilde seyredilecek. Sıcaklıklar Mart ayı itibariyle 4-5 derece alt seviyelerinde seyrediyor. Dün de Ege Bölgesi kesimlerin de kuvvetli yağışlar oldu. İzmir şehrinin menemen ilçesine dün 109 kg yağmur aldı.

Hava sıcaklığı artacak mı?

screenshot-1.jpg

Yarım hava sıcaklıklarında artış olacaktır. Bugün görülen dereceye göre 7 veya 8 derecelik ısınma olacak. Bu sıcaklıkla beraber hava yağışının cinsi de değişecektir. Gök gürültülü şeklinde sağmak yağışlar meydana gelecektir. Ülkemizin büyük kısımlarında yağışlar meydana gelecektir. Gök gürültülü sağanak yağış beklenen yerlerde su baskını riskini vardır.

Salı günü itibariyle ısınma tersine dönecek sıcaklıklarda 8 ila 12 derece birden düşüş görülecektir. Sıcaklıklar düşmesiyle beraberinde yağışlar da devam edecektir. Yağmur şeklinde olan yağışlar Salı günü itibariyle yerini kara bırakacak.  

Trakya bölgesinde kar gelecek, Marmara da ise karla karışık yağmur olarak ,yüksek kesimlerde kar yağışı olacaktır. İç Anadolu kesimlerinde yağış iki gün sürecektir. İstanbul için hava sıcaklığı gündüz saatlerinde 5 dereceye kadar düşüş gösterecektir. Kar yağışları Çarşamba ve Perşembe günleri de etkisini göstererek devam edecektir. Cuma günüyle beraber kar yağışı duracak ve Cumartesi günü yerini sıcaklıklar alacaktır.

screenshot-3.jpg

Kar yağışı; İç Anadolu bölgesinde , Marmara’nın doğu kesimlerinde , Trakya da kar tutacaktır. İstanbul da kar tutmaya da bilir. Hava sıcakları düşmesiyle soğuklar görülecek. İstanbul ' da yer kesimlerinde kar yağışı tutmaya bilir ama Şile yolu itibariyle yüksek kesimli olan yerlerde kar yağışı tuta bilir.

Trakya ve İstanbul da kuvvetli yağışlar bekleniyor...

Marmara Bölgesi' nde ve Trakya kesimleri ve İstanbul çevresinde kuvvetli yağışlar görülecektir. Aralıklı ve gök gürültülü şeklinde sağanaklar etkili olabileceği, Trakya kesimiyle İstanbul ili çevresinde yağışların yer yer kuvvetli şeklinde olacağı tahmin edile biliyor. Bölgede, mevsim sıcaklıklarının normalinde olması rüzgarı ise Kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden hafif arada orta kuvvetli güneybatı kesiminde kuzey ve Kuzeydoğu kesimleri de kuvvetli esmesi beklenmektedir. Bölgede kuvvetli yağış ve rüzgar olacağından meydana gelebilecek tüm olumsuzluklar karşısın da vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunmaları gerekiyor.

screenshot-2.jpg

Bugün ülkemiz genelinde pazartesiye günü kuzey kesimlerde sıcaklık dereceleri 4 ila 10  artarak hava sıcaklığının Salı günü itibariyle tüm yurt da hissedile bilecek derecede azalacak ve 6 ile 15 derece  tahmin ediliyor.

Pazartesi günü itibariyle ülkemizin Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde etkili olacak olan   gök gürültülü şeklinde sağanak yağış , Ardahan ve Kars bölgelerinde ise  kar yağışı yaşanacağı bekleniyor.

Salı günü itibariyle sıcaklıkların daha da düşeceğini yurt genelinde yağışların etkilerinin devamını gösteriyor. Kastamonu, Eskişehir, Bolu, Kütahya ve Uşak illerinde karla birlikte yağmur geleceği tahmin ediliyor.

Ülkemizin büyük kesimlerinde Çarşamba günü kar yağışı kuvvetli şekilde devam edecektir. Ankara ve Bolu illerinde kar yağışı olacak Marmara da ise karla karışık yağmur şeklinde kendini gösterecektir. İstanbul da ise Çarşamba günü karla karışık şekilde yağmur görülecektir. Hava sıcaklıkları hissedile bilir şekilde düşüş olacaktır.

Perşembe günü itibariyle ülkemizin tüm yurt genelinde kar yağışı etkisini göstermeye devam ederken Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde yer yer güneşli ve yağmurlu hava etkili olacaktır. Perşembe günü İstanbul olmak üzere Kuzey de karla karışık yağmur etkisini gösterecektir. İç Anadolu da kar etkisini gösterecektir.