Zorunlu Hizmet Süreleri Değişiyor mi? Nedir Zorunlu Hizmet?

Zorunlu Hizmet Süreleri Değişiyor mi? Nedir Zorunlu Hizmet?

Zorunlu hizmet polis, doktor ve öğretmenlerin belli bir süre görev yapacağı zorunlu olarak belirlenen bölgelerde hizmet vermesidir. Staj dönemini bitiren öğretmen, doktor ve polis adaylarının mesleğini icra edeceği belirli bir süre boyunca hizmet verecek

 

Zorunlu hizmet polis, doktor ve öğretmenlerin belli bir süre görev yapacağı zorunlu olarak belirlenen bölgelerde hizmet vermesidir. Staj dönemini bitiren öğretmen, doktor ve polis adaylarının mesleğini icra edeceği belirli bir süre boyunca hizmet verecekleri Doğu illerine gönderilmelidir. Zorunlu hizmet bölgeleri nasıl anlaşılır? Zorunlu hizmetin nerede olacağını KPSS puanı gözetilerek belirlenir.

310120190945287456142-2.jpg

Zorunlu hizmet bölgeleri birinci, ikinci ve üçüncü bölge olarak sınıflandırılmıştır. Bu kapsamda zorunlu hizmet verecek adaylar Doğu illeri dışında farklı illerde de görev yapabilmektedir. Zorunlu hizmet süresi adayın görev yapacağı bölgenin niteliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Zorunlu hizmet süreleri ne kadardır? 3 bölge olarak sınıflandırılmış illerde görev yapma süresi 5 yıldır. 2. Bölge olarak sınıflandırılmış illerde görev yapacak olan vatandaşlara ise 6 yıl, birinci bölgede görev yapacak olan vatandaşlara da görev yapma süresi 7 yıldır. Eğitim alanlarında hizmet verecek olan adaylar eğitim kurumları tarafından zorunlu çalışma hükümlülüğü kapsamında Bakanlık tarafından değerlendirilerek valiler tarafından belirlenmektedir.

Belirlenen bu süre içerisinde çalışmayacak olan ve eş durumundan yararlanacak olan adaylar tayinlerinin açıklanmasından kısa bir süre önce başvurmaları gerekmektedir.

Öğretmen Zorunlu Affı Nedir?

Zorunlu hizmet affı, zorunlu olarak Doğu illerinde görev almadan şehir değiştirmeden adayların bağlı oldukları görev yerlerinde hizmetlerine devam edebilmelerine denir. Bu zorunlu hizmet affı ile öğretmen, polis veya doktor adaylar, mesleklerini zorunlu bir şekilde Doğuda hizmet verdiklerinde çıkan af sayesinde kaldıkları bölgeden tayinlerini isteyebilmektedirler.

Bu af sayesinde öğretmen, polis veya doktor adayları 5, 6, ya da 7 yıl boyunca Doğuda zorunlu bir şekilde hizmet vermelerine gerek kalmadan şehir değiştirebilmektedir. Ancak bu zorunlu hizmet sistemi ile 2010 yılından önce görev yapmış olan adaylar için geçerlidir. Adayların en az 3 yıl hizmet vermiş olmaları gerekmektedir. 2010 yılından sonra bu mesleklerde çalışan adayları bu yasa kapsamamaktadır. Yer değiştirecek olan adayların hizmet bölgelerini değiştirecekleri dönemlerde özer ve eş durumundan yararlanma gibi mazeretleri ile başvurmaları dâhilinde yer değiştirecek olan aday belli bir süre içerisinde ilini değiştirebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.