Ziya Selçuk’tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Ziya Selçuk’tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim süreciyle ilgili olarak çeşitli açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk, Mart ayından beri koronavirüs salgının etkisi altında eğitime devam edildiğini belirterek, bu dönemin oldukça zor geçtiğini ve zorluğun yeni imkanlar oluşturduğunu ifade etti.

Selçuk, Türkiye’nin eğitim alanında oldukça başarılı işlere imza attığını, öğretim seviyeleri için 3 farklı televizyon kanalı kurabilen 3-4 ülkeden birisinin Türkiye olduğunu söyledi. EBA’nın da bu kapsamda dünyada eğitim alanında en çok ziyaret edilen web sitesi olduğunu belirtti.

uzaktan-egitim-raporu-esitsizlik-daha-da-artti-780510-5.jpg

Selçuk, süreç boyunca her şeyin dört dörtlük yapılmadığını, okulların 2 gün eğitime geçtiği dönemde oluşan eksiğin tamamlanması için çok şeyler yapılabileceğini, canlı derslere ulaşmakta zorluk çeken öğrenciler olduğunu ve bu çocukların canlı derse ulaşma noktasında olanaklar sağlanması gerektiğini, Türkiye’nin avantajlı ve dezavantajlı yerlerde olduğunu ifade etti.

Normalde Neyse Uzaktan Eğitimdekiler de Yansıması

Öğrencilerin uzaktan eğitimde daha mı az öğrendiği konusunda gelen soruya Selçuk, okullarda da belli dönemlerde bu gibi durumların yaşandığını ifade etti.

Özellikle de bahar döneminde çocuklarda sınavlardan sonra bazı yaş gruplarında gevşeme olduğunu, bazı yaş gruplarında ise ciddiyetin arttığını söyledi. Uzaktan eğitimde yaşanan durumun, normal eğitimde yaşanılan durumların bir yansıması olduğunu vurguladı. Bu süreçte ailenin çocuğa yaklaşımının, çocuğun disiplinin vb. konuların öğrenme süreci üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Bakan Selçuk, önceden Türkiye’nin canlı ders yapabilme kapasitesinin 100 bin civarında olduğunu ancak gelinen noktada bu sayının 3 milyona çıktığını belirtti. Bu durumun da çocuklar açısından bir avantaj sağladığını sözlerine ekledi.

okul-depo4-16-9-1609218829.jpg

Dijital Karne

Bakan Selçuk, koronavirüs salgının da hareketi artırmak için yüz yüze karne verilmesinin düşünülmediğini, 1. dönem için dijital karnenin söz konusu olduğunu belirtti. 15 Şubat’tan itibaren hangi gruplarla yüz yüze eğitime geçilebileceği konusunda hazırlık ve çalışmalar yapıldığını, bunun salgının seyrine göre açıklanacağını belirtti.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.