Yüze Yüze Eğitimde Yeni Dönem

Yüze Yüze Eğitimde Yeni Dönem

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ana sınıflarının tamamında haftanın 5 günü eğitime geçileceğini açıkladı.

 

 

MEB, yüz yüze eğitimin kapsamının genişletildiğini açıkladı. 12 Ekim’de yüz yüze eğitimde yeni bir aşamaya geçilecek ve ana sınıflarının tamamı haftanın 5 günü 6 etkinlik saati boyunca ders görmeye başlayacak.

okul-oncesi-egitim-bes-gune-cikti-123-4-ve-8-siniflar-iki-gun-okula-gidecek-6f5cc.jpg

Kapsamı genişletilen yüz yüze eğitimle birlikte ilkokul, 1. 2. 3.  ve 4’üncü sınıflarla birlikte ortaokul 8. sınıflarda 12 Ekim’den itibaren yüz yüze eğitime geçecek ve öğrenciler haftada 2 gün okula gidecek. Öğrenciler 2 günde toplam 12 ders saati (6+6) olacak şekilde ders görecek. Yüze yüze eğitime geçen imam hatip ortaokullarında ise eğitim yine 2 gün olacak ve toplam da 14 saat (7+7) ders işlenecek.

Lise 12. sınıflar ve hazırlık sınıfları yüze yüze eğitim kapsamında haftada 2 gün okula gidecek. Öğrenciler toplam 16 ders saati (8+8) ders işleyecek. Sınıflar sosyal mesafeye göre ayarlanacak. Ders süreleri 30 dakika olacak ve teneffüsler 10’ar dakika tutulacak.

Buna ek olarak valiliğin kararı doğrultusunda cumartesi günleri de ilkokul ve ortaokul 8. sınıflar yüz yüze eğitime devam edebilecek.

Okul öncesi eğitim veren tüm kurumlarda öğrenciler haftanın 5 günü de okula gelecek ve 6 etkinlik saati üzerinden ders görecek.

Köy ve benzeri yerlerde, vaka sayısının az olduğu bölgelerde il hıfzısıhha kuralları ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin alacakları karar doğrultusunda tüm dersler yüz yüze işlenebilecek. Birleştirilmiş sınıf uygulamasında olan ilkokulların tamamında dersler yüz yüze işlenecek.

1597387697758-uzaktan.jpg

İlkokul ve ortaokullarda Matematik, Türkçe, Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil dersleri yüz yüze eğitimde işlenecek. İmam hatip ortaokullarında bu derslere ek olarak Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri de yüz yüze eğitimde işlenecek.

Lise 12. sınıflar ve hazırlık sınıflarında ortak seçmeli ve mesleki dersler yüz yüze eğitimde işlenecek. Bunların dışındaki dersler uzaktan eğitimde işlenecek. Yüz yüze eğitimde verilmeyen derslerin tamamı uzaktan eğitim platformlarında verilecek ve tamamlanacak. Uzaktan eğitimlerde bir ders saati 30 dakika olacak.

Yüz yüze eğitime çocuğunu göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak. Okula gelmeyen öğrenci devamsız sayılmayacak ancak öğrenciler müfredattan sorumlu tutulacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.