Yeni Yılda Memur ve Emeklilerin Alacağı Zam Oranı Belli Oldu!

Yeni Yılda Memur ve Emeklilerin Alacağı Zam Oranı Belli Oldu!

2020 yılının enflasyonun yüzde 14.06 olarak açıklanmasıyla birlikte memur ve emeklilerin alacağı zam miktarı da belli oldu. Bu kapsamda yeni yıl için memurlar yüzde 7.36, Bağ-Kur ve SSK emeklileri ise yüzde 8.36 zam alacak.

TÜİK’in 2020 yılı aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte yeni yıl için memur ve emekli zam oranları da belli oldu. Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşmelerden dolayı 2020 yılının ikinci yarısında yüzde 4 zam yapılmıştı. Bu dönemin enflasyon farkının da ocak ayındaki maaşlara yansıtılacağı belirtildi.

616x321-sahte-para-operasyonu-gozaltilar-var-1604759382610.jpg

2021 yılı için memurlara yüzde 4.36 enflasyon zammı, yüzde 3’de sözleşme zammı yapılacak, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 8.36 olacak.

Zamlı Maaşlarını Yeni Yılın İlk Ayında Alacaklar

Zamlı maaşlar emekli, memur, emekli doktor, engelli, evde yakınlarına bakanların gelirlerine etki edecek ve milyonlarca kişi ocak ayı itibariyle zamlı maaşlarını alacak.

Kıdem Tazminatı Artıyor

Memur maaşlarına yapılacak olan zam miktarı kıdem tazminatının tavanını da belirlemektedir. Zamlarla birlikte milyonlarca vatandaşın yeni yılda alacağı kıdem tazminatı da yükselmiş olacak. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında kıdem tazminatının tavan miktarı 7 bin 117 lira 17 kuruş olarak belirlenmişti. Bu rakam memurların almış olduğu zam miktarı kadar da yükselecek. Yeni yılda işten ayrılanlar daha fazla kıdem tazminatı almış olacak.

shutterstock-para-16-9-1588335878.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.