Yeni Yasa İle SMA Hastalarına Yardım Toplanması Suç Sayılacak!

Yeni Yasa İle SMA Hastalarına Yardım Toplanması Suç Sayılacak!

“Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi” ile SMA hastası olan çocuklar için düzenlenen yardım kampanyaları engellenmiş oldu.

Yeni yasa ile birlikte SMA hastası olan çocuklarının anne-babalarının sosyal medya üzerinden çocukları için yardım kampanyası düzenleyebilmesi ‘Valilik İznine’ tabii tutuldu. Valilik izni olmadan yardım kampanyaları düzenlenemeyecek. Kanun teklifi muhalefetin tüm tepkilerine rağmen yasalaştı.

112513620-img20210103111904.jpg

Yasa kapsamında artık yapılacak olan yardım toplama faaliyetleri için izin almak gerekiyor. İnternet ortamında izinsiz bir şekilde yardım toplama faaliyeti düzenlendiği tespit edilirse İçişleri Bakanlığı veya valilik içeriğin kaldırılması için bildirimde bulunacak. İçeriğin 24 saat içinde kaldırılmaması durumunda ise içeriğin engellenmesi için İçişleri Bakanlığı veya valilik sulh ceza hakimliğine başvuru yapabilecek.

Valilik İzni

Yeni yasa ile birlikte tedavi ücretinin toplanabilmesi için sosyal medya üzerinden yardım kampanyası düzenleyen yüzlerce SMA hastası çocuğun anne ve babasının da yardım kampanyaları engellenmiş oldu. Aileler ise zaten çaresiz durumda olduklarını belirterek, sosyal medya üzerinden ‘#smalibebeklerevalilikizni’ kampanyasını başlattılar.

Rümeysa bebeğin ailesi ise sosyal medya üzerinden ünlü oyuncularla birlikte yardım kampanyası düzenleyecekti. Ancak yeni yasa ile Rümeysa bebeğin ailesinin yardım kampanyası da engele takıldı. Yardım kampanyalarının Instagram üzerinden devam edeceğini, evlatlarını yaşatmak için birilerinin iznine ihtiyaçları olmadığı ifade edildi.

112327465-img20210103111951.jpg

Sesimizi Duyuramıyoruz

Rümeysa bebeğin ailesi yardım kampanyası düzenlenmesi için valiliğe daha öncesinde başvuru yaptıklarını ve red yanıtı aldıklarını dile getirdi. Valiliğin izin sürecinin en az 1 ay olduğu ve bazı ailelerin o kadar sürelerinin olmadığı, sanatçılardan destek göremediklerini, destek gösteren sanatçıların da engellendiği belirtildi. 

SMA hastası olan Rümeysa’nın artık az bir zamanının kaldığı, kampanyasının ise yüzde 70’inin tamamlandığı ifade edildi. Bu konuda devlet yetkililerin hassas davranması gerektiği ve az zamanı kalan çocukların kampanyalarının bir şekilde devam ettirilmesi gerektiği vurgulandı.

112832196-sma.jpg

Toplayan da Para Ödeyen de Ceza Alacak

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal konuyla ilgili olarak çeşitli açıklamalarda bulundu. İzin almadan toplanan paraların hazineye aktarılacağını, bu kampanyalarda para toplayan ve para gönderinin ceza alacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.