Yemek Sepetine milyon liralık cezalar geliyor!

KVKK’nın, Yemek Sepeti’nin veri güvenliğine ilişkin olarak yükümlülüğe aykırı olmasından kaynaklı 2 Milyon TL, BTK’nın ise siber güvenlikle ilgili gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklı 1 milyon TL ceza kesmeyi planladığı aktarıldı.

Yemek Sepeti’ne Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun ilgili maddelerinden kaynaklı veri güvenliğine ilişkin yükümlüğe aykırı olması sebebiyle 2 milyon TL, BTK’nın da siber güvenlikle ilgili olarak önlemlerin alınmaması sebebiyle 1 milyon TL ceza vermesi bekleniyor.

650x344-veri-hirsizligi-mercek-altinda-1617593887868.jpeg

Sabah gazetesinden Barış Savaş’ın kaleme aldığı habere göre, kimliği veri sorumlusunca belirlenemeyen şahıs veya şahıslarca Yemek Sepeti’ne ait olan bir web uygulama sunucusunda 18 Mart’ta erişildiği saptandı.

25 Mart tarihinde uygulamadan gelen alarmlar incelenmesiyle birlikte sistem üzerinde şüpheli bir hareketlilik tespit edildi. Şirket bu ihlali 27 Mart’ta yani verilerin çalınmasından tam tamına 9 gün sonrasında kamuoyuna duyurdu. Veri hırsızlığının gerçekleşmesinden hem KVKK hem de BTK Yemeksepeti’ne yönelik olarak kapsamlı bir incelemeye başladı.

12.png​​​​​​​

Hackerler tarafından ele geçirilen veriler ise şu şekildeydi ;

  • Ad ve Soyad
  • Doğum Tarihi
  • Sisteme kayıtlı olan telefon numarası
  • E-Posta adresi
  • Kullanıcı ikametgah adresi
  • Görüntülenemeyen giriş şifreleri

Yemek Sepeti’nde kullanıcı olan milyonlarca kişisinin yukarıdaki verileri çalındı. Ödeme sistemleriyle ilgili olarak da kredi kartlarıyla ilgili şüpheli bir durumun olup olmadığı tartışılmakta. Gelen bilgilere göre, Türkiye’nin son yıllarda fazlasıyla maruz kaldığı siber saldırıları yaşayan Yemek Sepeti adlı uygulamaya en üst düzeyden ceza kesilecek.