Yazı Tura Atmak, Aslında O Kadar Basit Değil

Yazı Tura Atmak, Aslında O Kadar Basit Değil

Kalan son tatlıyı kim yiyecek? Bu gibi durumlarda insanlar genelde yazı tura atarak galibi belirlemeyi adil olarak kabul eder ve uygular, ancak garip bir şekilde yazı tura sanıldığı kadar adil bir yöntem değil. Son tatlının paylaşılması daha iyi olur.

Geçmişte ve kendi hayatınızda yazı tura atarak çözülmüş olan veya sizin çözmüş olduğunuz anlaşmazlıkları düşünün. Muhtemelen yazı tura atıldığı sırada orada olanların çok azı aslında şartların eşit olmadığını biliyordu. Stanford Üniversitesi İstatistik Bölümü’nden Persi Diaconis, bu konuyla alakalı olarak 2004 yılında bir araştırma gerçekleştirdi. Diaconis’e göre, yazı tura sırasında yazı gelme ihtimali yüzde 80. Bunun nedeni ise madeni paranın tura tarafının, yazı tarafına göre bir miktar daha ağır olması ve bundan dolayı kütle merkezini kaydırarak yazı gelme ihtimali artırması. Buna ek olarak bozuk parayı döndürerek atmak da aynı sonuçları verebilir.

0-sfmwocn9zc7hjpvr.jpeg

Parayı havaya atar ve sert zemine düşürürseniz para genelde yere düşmeden önce bir süre döner, bu dönme sırasında da yazı gelme olasılığı gittikçe artar. Ayrıca uzun süredir dolaşımda olan madeni paralarda bu oranlar birbirine daha yakın olabilir, zamanla paranın üzerinde biriken kir ve diğer pislikler madeni paranın kütle merkezini değiştirebilir.

Parayı Yakalamak Daha Adil

Diaconis’a göre daha adil bir yöntem bulunuyor. Yazı tura atmak yerine havaya atılan parayı yakalamak. Diaconis’e göre, havaya atılan bir parayı elle yakalamak, düz bir zeminde yerde döndürmekten daha adil. Bunun nedeni ise insan eli bir zemin kadar sert veya düz değil, bundan dolayı bozuk para düşme sırasında elinizi nereye koyarsanız, orada duracak. Ancak bu durum bile tam anlamıyla yüzde 50-50 eşit değil.

yazi-tura-atmak-sosyal-insan.png

Diaconis, fırlatılan bozuk paranın, yazı gelmeye daha yatkın olacağını ifade ediyor, bunun oransal durumu ise yüzde 51-49 seviyesinde. Matematikçi Josep Killer ise adil para atma yollarından bir tanesini 1986 yılında göstermiş. Paranın merkez boyunca yatay eksende mükemmel bir şekilde döndürülmesinin en adil para atma yöntemi olduğunu belirtmiş. Ancak bunu yapmak insanlar pek mümkün değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.