Yargıtay’dan Maske Kuralı İle İlgili Yeni Karar..!

Yargıtay’dan Maske Kuralı İle İlgili Yeni Karar..!

Bolu’ da maske kuralına uymadığı için idari para cezası alan E. Nihan İşler kesilen cezaya itiraz etti. Bunun yanında kadını Sulh Ceza Hakimliği haklı buldu dava Yargıtay’ a taşındı.

 

Bolu’ da maske kuralına uymadığı için idari para cezası alan E. Nihan İşler kesilen cezaya itiraz etti. Bunun yanında kadını Sulh Ceza Hakimliği haklı buldu dava Yargıtay’ a taşındı.

Bolu maske takmayan E. Nihan İşler’ yetkililer 392 lira para cezası yazıldı. Bunun karşısında hakkını aramak için itirazda bulundu. İtirazı  Sulh Ceza Hakimliği haklı buldu dava Yargıtay’ a taşındı. Bu durum bütün vatandaşları ilgilendiriyor. Haklı bulunma sebeplerinden ilki bununla ilgili uyarıcı bir levhanın olmaması. İkincisi ise bu konuda cezayı polisinde yazamayacağı. Polisin  sadece tutanak tutabileceği belirtildi ve ilgili cezayı yalnızca valilik verebilir dendi ve olay üst yargıya taşındı.

screenshot-11.png

İtirazın reddi gerekmektedir. Bu karar ile iki önemli konuya değinildi. Günlük 3 maske takmak bireyler için masraflı bir durum idari para cezası kaldırılmalıdır dendi. Bunun bilimsel bir açıklamasının olmadığı ve soyut bir veri olduğu belirtildi.

Bolu Valisi başkanlığında İl Hıfzısıhha alınan karara göre maske takmanın zorunlu olduğu ve sosyal devlet olma ilkesi gereği devletin vatandaşa 3 maske vermesinin zorunlu olduğu kararı alındı ve Sulh Ceza Hakimliğinin verilen idari para cezasını iptal etmesin uygun olmadığı belirtildi.

Uzun bir zamandan beri maske yasağı ülkemizde uygulanmaktadır. Yaklaşık olarak 1 sene gibi bir zamandır maskesiz bir şekilde dışarıda bulunmak idari para cezası ile cezalandırılmaktadır. İşlem kolluk kuvvetleri tarafından sağlanmaktadır.

 

Karara İtiraz

Çeşitli sebeplerle cezai işlem uygulanan vatandaşlar haklı bulunduklarını düşündükleri gerekçeler ile birlikte itiraz edebilmektedir. İtirazların olumlu bulunması durumunda ceza iptal edilmektedir. Bu sebeple haklı bir gerekçesi bulunan ve bunu tam olarak kolluk kuvvetlerine ibraz edemeyen vatandaşlar bu itirazı gerçekleştirerek işlemin iptalini talep edebilmektedir. Birçok vatandaş bu şekilde kendilerine uygulanan cezayı iptal ettirmekte ve işlemi kaldırmaktadır. İşlem ilgili mahkemelere itiraz ile yapılabilmektedir. Cezai işlemin uygulandığı şehirlerde İdari Mahkemelerin bulunması durumunda bu mahkemelere itiraz edilebilir bunun dışında ise Sulh Ceza Mahkemelerine de direk olarak itiraz edilebilmektedir. İtirazın neticesi belirli bir süre sonra başvuru sahibine tebliğ edilmektedir. Süre işlem yoğunluğuna göre değişebilir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.