Yargıtay emsal karar:  Whatsapp ve Facebook  yazışmaları bundan sonra delil sayılacak..!

Yargıtay emsal karar: Whatsapp ve Facebook yazışmaları bundan sonra delil sayılacak..!

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, vermiş olduğu son kararla alacak davaları ile ilgili yeni bir dönem başlattı. Bundan sonra alacak davalarında Whatsapp, Facebook vb delil sayılacak

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, vermiş olduğu son kararla alacak davaları ile ilgili yeni bir dönem başlattı. Bundan sonra  alacak davalarında Whatsapp, Facebook vb delil sayılacak 

images-59.jpeg

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) noktasında tarafına tahakkuk ettirmiş olduğu prim borcunun iptali ile ilgili harekete geçen işçi, bir avukatla bu konuda anlaştı.

Avukatla ücret sözleşmesi noktasında her hangi bir evrak imzalamayan işçi, ilk duruşmaya girmediğini gerekçesiyle avukatın vekaletini iptal etti.

Buna rağmen şahıstan alacaklı bulunduğu öne süren avukat, konu ile ilgili icra takibi başlattı. Hayatının şokunu şahıs , Asliye Hukuk Mahkemesi aracılığıyla itiraz etti.

Davalı avukatın bahse konu davanın ilk duruşmasına girmeden avukatlık gorevinden azledildiğini, avukatlık ücretinin normalden çok yüksek olduğunu, davalının isteği üzerine belirlediği şahıslara avukatlık ücreti olarak bir kısım para ödemenin olduğunu bu konunun taraflar arasındaki çeşitli kanallar da yaptıkları yazışmalarla bulunduğunu kaydetti.

Takip dosyasına mezu olan borçtan dolayı şahsa  borçlu olmadığının araştırılması, davalının kötü niyet tazminatı olarak bilinen tazminata  mahkum edilmesini  talep etti.

Davalı avukatı; konu ile alakalıdavanın reddini istedi. Mahkeme davanın bir kısmını kabul etti. Karar iki tarafta da  temyiz edildi.

Yargı 13. Hukuk Dairesi emsal özellikte bir karar verdi.

Taraflar arasında her hangi bir yazılı bir ücret akdinin bulunmadığına dikkat çekmekte olan  Yargıtay kararında; şu karaa yer verildi:

"Davalı avukat davacıya gönderilen e-mail üzerinden yapılan yazışmasında; SGK’ya açılacak olan dava ile alakalı olarak ücret dökümü olmuştur. Belirtilen mail yazışmasının konu ile ilgili dikarlte alınmadığı anlaşılmaktadır. Yasada; 'Uyuşmazlık konusu olaylarda  ispata elverişli yazılı veya her hangi bir basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı noktasında elde olan veriler ile aynı zamanda elektronik ortamdaki veriler ve ayrıca konu ile ilgili bunlara benzer bilgi taşıyıcıları belirtilen ve izahı yapılan  bu Kanuna göre belge sayılmaktadır.' yazılıdır.

Bu düzenleme ile birlikte mail yazışmaları da diğer belgeler de olduğu gibi belge olarak degerlendirilmektedir. O halde, mahkemece mail yazışmaları ve ayrıca konu ile ilgili davacı tarafından yapılmış olan ödemeler değerlendirilerek konu ile alakalı davacının borçlu bulunup olmadığına karar verilmesi gerekmekkte ve  eksik inceleme neticesinde ile yazılı şekilde davanın reddine dair karar  usul ve aynı zamanda yasaya aykırı olup, bozma sebebidir. Mahkeme kararının  bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.