Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı, kuru ve karma olmak üzere 3 farklı cilt tipi bulunmaktadır. Her cilt tipi için farklı bakım önerileri mevcuttur.

Kimi insanlar kuru cilt yapısından şikâyetçi olurken, kimi insanlar yağlı cilt yapısından şikâyetçi olmaktadır. İlk olarak yağlı cilt yapısının neden kaynaklı olduğunu öğrenmek gerekir. Doğal ve sağlıklı bir cilt yapısına ulaşabilmek adına cilt yapısına uygun olacak şekilde bakım uygulamak gerekir. Doğru ürünler tercih edilmediği zaman herhangi bir fayda sağlamak mümkün olmaz. Yağlı cilt yapısının ortaya çıkma sebepleri pek çok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yağlı cilt yapısını ortadan kaldırabilmek adına gerekli olan bakımları tercih etmek gerekiyor. Bunun için doğru cilt bakımı büyük bir önem taşımaktadır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde sürekli olarak sivilce ve akne gibi problemler meydana gelmektedir. Bu problemlerden kurtulabilmek amacı ile doğru ve düzenli bir bakım uygulamak gerekir.

Yağlı Cilt Oluşma Nedenleri

Yağlı cilt oluşma nedenleri pek çok farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda doğuştan meydana gelirken bazı insanlarda ise sonradan meydana gelen yağlı cilt problemi, doğru işlemler gerçekleştirildiği zaman tedavi edilebilir. Menopoza giren kadınlarda ve hamile kadınlarda yağlı cilt yapısı meydana gelebilir. Aynı zamanda doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda çok sık meydana gelen durumlardan biridir. Hormonal aktivite metabolizmanın hızlanması sonucu vücutta sebum üretimi meydana gelir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte nem üretimini sağlayan sebum azalma gösterir. Vücut ihtiyacı olan nemi sağlayabilmek için daha fazla sebum üretmek zorunda kalır. Bu durumda yağlı cilt yapısını meydana getirir. Aynı zamanda yağlı ve ağır yiyecekler yemek sivilce oluşumunun başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Yağlı Cilt Yapısının Özellikleri

Yağlı cilt yapısı genellikle genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi ise genç yaşta daha fazla sebum üretiminin ortaya çıkmasıdır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte sebum üretimi azalma gösterir. Genç yaştaki kişilerde en çok meydana gelen cilt problemleri arasında yer almaktadır. Ter bezleri daha aktif bir şekilde çalıştığı için sebum üretimi de artış göstermektedir. Ciltte fazla miktarda bulunan sebum parlak bir görüntü ortaya çıkarır. Aynı zamanda bu cilt yapısına sahip olan kişilerde makyaj çok kolay bir şekilde silinir ve koyulaşma gibi problemler ortaya çıkar. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde gözenekler daha büyük olur ve kolay bir şekilde tıkanır. Bu sebeple bir süre sonra sivilce oluşumu ve siyah nokta oluşumu söz konusudur. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin cilt bakımı konusunda daha hassas davranması gerekir. Aynı zamanda kırışıklık ve yaşlanma gibi problemler çok daha nadir görülmektedir. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde donuk ve mat ve görüntü ortaya çıkmaz. Daha çok parlak ve canlı bir görüntü mevcut olur.

1. Cildinizi Nemlendirin

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler genellikle cildi nemlendirme konusunda hata yaparlar. Cilt yağlılığı göz önünde bulundurulduğu için nemlendirme ihtiyacı duyulmaz. Fakat bu son derece yanlış durumlardan biridir. Ciltte yağ oranı yüksek olsa bile nem ihtiyacı ortaya çıkar. Cildin esnekliğini sağlayabilmek açısından düzenli bir şekilde nemlendirme işlemini gerçekleştirmeye dikkat etmek gerekir. Yağlı cilt yapısına uygun olan nemlendirici ürünler tercih edildiği zaman çok daha sağlıklı ve bakımlı bir cilt görünümü ortaya çıkacaktır. Cilt tipine uygun olmayan ürünler tercih edildiği zaman çok daha büyük bir problem meydana gelebilir. Hem sabah hem de akşam olmak üzere her gün düzenli bir şekilde nemlendirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Yağlı ciltlere sahip olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken cilt bakım aşamaları arasında yer alır. Düzenli bir şekilde nemlendirme işlemi gerçekleştirilmediği zaman erken yaşlanma ve kırışıklık gibi problemler meydana gelmeye başlar.

2. Sabun İle Cilt Yıkamayın

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin yaptığı en büyük yanlışlardan bir diğeri de sabun ile cilt yıkama yöntemidir. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler için yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Cildin yağ oranını düşürmek için tercih edilen sabunlar kuruluk problemi ortaya çıkarır. Vücut kuruluk problemi ile baş edebilmek için daha fazla hormon üretmeye başlar. Hormon üretiminin artması ile birlikte sivilce ve siyah nokta gibi problemler de artış gösterir. Bu sebeple yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin kesinlikle sabun kullanmaması gerekir. Yağlı ciltler için özel olarak üretilen solüsyon ve temizleme köpükleri daha büyük bir fayda sağlar. Sabah akşam yıkamak yerine sabah sadece su ile akşam ise temizleme jelleri ile temizlemek daha faydalı olur. Böylece çok daha sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne ulaşmak mümkün olur. Aynı zamanda cilt üzerinde oluşabilecek kuruluğun da önüne geçtiğiniz için hormonal dengeyi de korumuş olursunuz.

3. Tonik Kullanımı

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin tonik kullanımı sırasında büyük bir titizlik göstermesi gerekir. Cildinize düzenli bir şekilde tonik uygulayabilirsiniz. Fakat tonik tercihi yaparken kesinlikle içerisinde alkol bulunmayan tonikleri tercih etmek gerekir. Cilt üzerinde bulunan ölü deri ve siyah nokta gibi problemlerin ortadan kalkması konusunda tonik büyük bir fayda sağlamaktadır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin gözenekleri çok daha kolay bir şekilde kir ile dolduğu için tonik kullanılmadığı zaman sivilce ve siyah nokta oluşumları artış gösterir. İçerisinde alkol bulunan tonik tercih edildiği zaman cilt kuruması gibi problemler meydana gelir. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin kuru cilt problemi ile karşı karşıya kalması daha büyük bir problem ortaya çıkarır. Bu sebeple alkol içermeyen tonik tercihinde bulunmak gerekir. Cildinizin daha temiz ve daha sağlıklı olması için mutlaka tonik aşamasını doğru bir şekilde gerçekleştirmek gerekir.

4. Cilde Uygun Yağ Kullanımı

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler genellikle yağ kullanımından kaçınırlar. Fakat doğru yağ tercihi yapıldığı zaman cilt için son derece uygun bir bakım olmaktadır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler için en uygun yağlar papatya ve lavanta yağı olmaktadır. Böylece cildinizin nem ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamanız mümkün olur. Doğru yağlar ve işlemler gerçekleştirildiği zaman vücut içerisinde artış gösteren sebum üretimini azaltabilirsiniz. Aynı zamanda fazla bir şekilde üretilen sebum miktarını ciltten uzaklaştırmak için de bu işlemleri doğru şekilde gerçekleştirmek gerekir. Yağ kullanımını daha çok uyumadan önce gerçekleştirmeniz gerekir. Böylece çok daha olumlu bir etki görmeniz mümkün olur.  Yağlı cilt yapısına sahip olduğunuz için kesinlikle yağ kullanımından kaçınmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.