İstanbul Yağışlı Havanın Etkisi Altına Giriyor!

İstanbul Yağışlı Havanın Etkisi Altına Giriyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul’un yağışlı havanın etkisi altına gireceğini açıkladı.

Prof. Dr. Toros, İstanbul’da yağış geçişleri beklediklerini, bu geçişlerin hafta sonu da kendisini gösterebileceğini ifade etti. MGM tahminlerine göre Türkiye, kuzey kesimlerinden itibaren yeni bir yağış sisteminin etkisi altına girdi. Bu yağış sistemi ilk olarak bu gece İstanbul üzerinden geçiş yapacak. Cuma gününden itibaren ise yeni bir yağışlı hava sisteminin etkisi altına girilecek, bu sistemler ardı ardına gelecek. Bir süredir etkisini gösteren güneşli hava yeni hafta ile birlikte etkisini kaybedecek.

İstanbul bir süredir de kuraklık tehlikesi ile karşı karşıyaydı, bu yağışlar barajlardaki su seviyelerinin yükselmesine de katkı sağlayacaktır. İstanbul’un üzerinden geçeceği hesaplanan yağış sistemleri ciddi miktarda yağış bırakacak.

Önümüzdeki Hafta Kışa Hazırlık Yapmak Gerek

Toros, “MGM’nin tahminleri doğrultusunda Ocak ayının son günlerine doğru kar etkisini gösterebilir.” dedi. Ocak ayının ortalarından itibaren Türkiye, soğuk hava sistemlerinin etkisi altına girecek. Tahminler doğru çıkarsa ve Türkiye soğuk hava sistemlerinin etkisi altına girerse İstanbul’a kar yağma ihtimali de yükselir. Şu anda ise ülkemizin batı kesimleri yağış sistemlerinin etkisi altına girmiş durumda. Bu yağış sistemleri İstanbul üzerinden geçiş yapacağı için İstanbul’a ciddi miktarda yağış bırakabilir. Cuma gününden itibaren de Türkiye yeni bir yağışlı hava sisteminin etkisi altına girecek ve yeni haftadan itibaren havalar soğumaya başlayacak. Önümüzdeki haftalarda kışa hazırlık yapılması büyük önem arz ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.