Uzmanlardan Deprem Uyarısı! 3 İlçede 7 Şiddetinden Büyük Deprem…!

Uzmanlardan Deprem Uyarısı! 3 İlçede 7 Şiddetinden Büyük Deprem…!

Kandilli Rasathanesinin iki önemli ismi Prof. Dr. Haluk Özener ve Dr. Doğan Kalafat’tan kritik deprem uyarısı geldi. Depremlerde yaşanan anormalliklere açıklık getiren ikili Silivri, Kumburgaz ve Büyükçekmece’yi kapsayan fay hattına dair

 

Kandilli Rasathanesinin iki önemli ismi Prof. Dr. Haluk Özener ve Dr. Doğan Kalafat’tan kritik deprem uyarısı geldi. Depremlerde yaşanan anormalliklere açıklık getiren ikili Silivri, Kumburgaz ve Büyükçekmece’yi kapsayan fay hattına dair uyarılarda bulundular. Bu fay hattında olası kırılmalar beklendiğini vurgulayan ikili ön plana çıkan bölgenin burası olduğunu söylediler.

 

7 Üzerinde Deprem Beklentisi!

Beklenen büyük İstanbul depremine dair açıklamalar yapan Özener ve Kalafat ikilisi bu deprem için tarih vermenin mümkün olmadığını ancak 7 şiddetinin üzerinde olacağının bilindiğini belirttiler. İstanbul’un şehir altında bir fay hattı olmadığına değinen uzmanlar Marmara Denizi’nin altından geçen 130 kilometrelik kırılmamış fay hattından bahsettiler.

8 yıl önce Marmara Denizi altında Japonlar ile birlikte çalışma başlattıklarını söyleyen Özener burada bir gözlemevi çalışmasının yürütüldüğünü söyledi. Buna göre yapılan araştırmalar çerçevesinde ise Tekirdağ Şarköy’den Marmara Ereğlisi açıklarına kadar uzanan hatta deprem riski olduğunu söyledi. Bu riskin Silivri ve Büyükçekmece bölgesinde orta segment altı olacağı da ayrıca vurgulandı.

Marmara’da olası beklenen depreme dair de açıklama yapan Özener, buradaki beklenen deprem şiddetinin 7’den büyük olacağının bilindiğini; ancak tarih verme konusunda net bir şeyin söylenemeyeceğini ifade etti. Olası bu depremin tek bir parça ile de olabileceğini söyleyen Özener, Marmara Denizi’nin altında birden fazla fay hattı olduğunu belirtti. T-Yapılan çalışmalar neticesinde bazı fay hatlarının kırılmaya uğradığının gözlendiğini söyleyen Özener, her fay hattının kendine özel çeşitliliklerinin olduğunu belirtti.