Türkiye’nin Yüzde 50’si Virüsün ‘Kelle Paça’ ile Tedavi Edileceğine İnanıyor!

Türkiye’nin Yüzde 50’si Virüsün ‘Kelle Paça’ ile Tedavi Edileceğine İnanıyor!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Bilgi Üniversitesi oldukça dikkat çeken bir araştırma gerçekleştirdi. Koronavirüsün ortaya çıkarmış olduğu komplo teorileri araştırıldı ve ortaya çıkan sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, halk içinde yayılan ve bilgi kirliliğine neden olan duyumlar hakkında bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye’deki insanlar komplo teorilerine oldukça ilgi gösteriyor.

koronavirusfotog.jpg

Araştırma kapsamında 1629 kişiyle anket çalışması gerçekleştirildi ve 10 bini aşkın tweet analiz edildi. Elde edilen sonuçlara göre ise Türkiye’de komplo teorilerine inananların oranı bir hayli yüksek. Görüşme yapılanların yüzde 77’lik kısmı dünyada hiçbir halkın haberdar olmadığı son derece önemli şeylerin olduğuna inanıyor. Yüzde 63’ü ise siyasilerin aldıkları kararlarda gerçek niyet ve isteklerini vatandaşlardan gizlediğine inanıyor. Yüzde 51’i ise siyasilerin karar almalarında bir takım gizli örgütlerin pay sahibi olduğunu düşünüyor. Yüzde 45’i ise hükümetlerin tüm vatandaşlarını izlediğine inanıyor. Eğitim seviyesi ortaöğretim düzeyinde olanlar, işsizler ve emekliler komplo teorilerine en fazla inanan kesim.

Virüs Üretildi

Görüşülen kişilerin yüzde 56’sı virüsün Çin ve Amerika tarafından üretildiğini düşünüyor. Yüzde 52’lik bir bölüm ise devletlerin yayınlamış olduğu koronavirüs istatistiklerin gerçekçi olmadığını düşünüyor. Yüzde 50’lik kesim ise koronavirüsün Çin’de bir laboratuvarda üretildiğini, kaza sonucunda da tüm dünyaya yayıldığını düşünüyor. Devletlerin yaşlı nüfusu azaltmak için bu virüsü ortaya çıkardığını düşünenlerin oranı yüzde 44, devletlerin virüsten yararlanarak herkesi aşılama peşinde olduğunu düşünenlerin oranı da yüzde 28, yine 28’lik bir kesim de vatandaşlarını evde tutmak isteyen devletlerin bu virüsü ortaya çıkardığına inanıyor.

Türk Aşısına Güven Yüzde 58

Almanya’nın geliştirmiş olduğu koronavirüs aşısına güvenenlerin oranı yüzde 39, Rusya ve Çin aşılarında ise bu oran yüzde 29’a geriliyor. Amerika’nın koronavirüs aşısına güvenenlerin oranı yüzde 31, Türkiye’nin geliştirmiş olduğu virüs aşısına güven ise yüzde 58.

2710728-810x458.jpg

Kelle Paça Korur

Araştırmaya katılanların yüzde 50’si kelle paça, işkembe gibi besinlerin koronavirüse karşı koruma oluşturacağına inanıyor. Katılanların yüzde 29’u ise virüsün yarasa çorbası yiyenlerden bulaştığı inancında.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.