Türkiye’nin Çin’den Satın Aldığı Sinovac Aşılarının Çin’de Yasak Olduğu İddiaları Açıklığa Kavuşturuldu!

Türkiye’nin Çin’den Satın Aldığı Sinovac Aşılarının Çin’de Yasak Olduğu İddiaları Açıklığa Kavuşturuldu!

Türkiye’nin Çin’den satın aldığı ve birkaç gün önce ülkemize gelen Sinovac aşılarının Çin’de yasak olduğuna dair bazı iddialar bulunuyordu. Teyit.org bu iddiaları yalanladı ve Sinovac aşısına temmuz ayında kullanım izni verildiğini belirtti.

Geride kalan günlerde özellikle sosyal medya üzerinden Sinovac aşılarının Çin’de kullanımının yasak olduğuna dair söylentiler yayılıyordu. Sosyal medya kullanıcılarının iddialarının odağında ise Çin’in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei vardu, Wei’nin katıldığı bir programda CoronaVac aşısının Çin’de kullanımının yasak olduğuna dair bir şeyler söylediği iddia ediliyordu.

koronavirus-asisi-shutter-16-9-1604475444.jpg

Bu iddiaların haber sitelerine taşınmasından ve geniş kitlelere ulaşmasının ardından Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yeni bir açıklama geldi. Konsolosluk sözcüsü, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söz konusu aşıya temmuz ayında acil kullanım izni verildiğini, ülke genelinde ise aralık ayından itibaren toplu aşılamaya geçildiğini belirtti.

Teyit.org tarafından yayınlanan bilgilere göre ise CoronaVac aşısı için 9 Eylül tarihinde yayınlanan birinci ve ikinci faz klinik testleri olumlu yönde. Aşı üçüncü faz denemeleri için şu anda Brezilya, Endonezya ve Çin’de kullanımda. Yüksek risk grupları içinse 22 Temmuz tarihinde acil kullanım izni alınmış.

thumbs-b-c-0d58eb4a8b4eeda43f1a62d02114ddb8.jpg

Cui Wei’nin açıklamalarına göre CoronVac aşısı henüz kullanım için nihai izin alamadı, lakin aşının acil kullanım için izni bulunuyor. Çin’de bu kapsamda aşının ilk olarak sağlık çalışanları, sınır ve liman işçileri ile işinden dolayı yüksek riskli bölgelere gitmek zorunda olanlara uygulandı. Aktarılan bilgilere göre Çin’de temmuz ayından beri 1 milyondan fazla kişi aşılandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.