Türkiye’de şiddetli deprem bekleniyor: bu 5 ile dikkat!

Türkiye’de şiddetli deprem bekleniyor: bu 5 ile dikkat!

Deprem uzmanlarından oldukça önemli açıklamalar geldi. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar Türkiye’de yakında oluşabilecek depremlere dair bilgi veriyor.

 

Deprem uzmanlarından oldukça önemli açıklamalar geldi. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar Türkiye’de yakında oluşabilecek depremlere dair bilgi veriyor.

Türkiye, 2020 yılında Elazığ ve İzmir depremiyle birlikte sarsılmıştı. Birçok deprem uzmanı ise 2021 yılında sadece Türkiye’de değil, Dünya’da şiddetli depremlerin beklendiğini aktardı. Uzmanlar, depremden korunabilmenin mümkün olduğunu da hatırlattı. Bunun için ilk olarak bireysel önlemlerin alınması ve güçlü yapılarda yaşanması gerektiğinin altını çiziyor.

Deprem Uyarısı!

Deprem uyarısı, uzmanlar tarafından tekrar hatırlatıldı. Çalışmalarına aralıksız devam eden uzmanlar; Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya civarında şiddetli depremin yaşanacağını görüyor.

806x378-son-dakika-istanbul-bursa-izmirde-deprem-mi-oldu-26-haziran-afad-son-depremler-listesi-1593158302874.jpg

Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Ankara, Çankırı ve Bolu hattı olarak da bilinen bölgelerde hareketli fay hatlarının olduğu bilgisi de paylaşıldı. Bu fay hatlarının harekete geçmesi durumunda yıkıcı depremlerin yaşanabilmesi mümkün.

Yapılan uyarılardan hemen sonra Gaziantep ve Hatay hattında bir süredir alınan enerji çıkışından kaynaklı olarak 4.4 şiddetinde deprem yaşandı. Fakat bu deprem, enerjinin tam olarak azalmasına sebep olmadığı bilgisi paylaşıldı.

 

turkiye-fay-hatti.jpg

Türkiye'de Son Yaşanan Depremler

Türkiye, son dönemlerde birçok depreme ev sahipliği yapan ülkelerden birisi. Türkiye'de bulunan fay hatlarının ne denli hareketli olduğu Elazığ ve İzmir depremlerinden biliniyor. Uzmanlar gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizmeye devam ediyor. Ülkemizde yaşanan son depremler ise şu şekilde:

  • 26 Ocak 2021 Mersin (3,6 Şiddetinde)
  • 22 Ocak 2021 Akdeniz Denizi (3,2 Şiddetinde)
  • 22 Ocak 2021 Akdeniz Bölgesi (4,4 Şiddetinde)
  • 22 Ocak 2021 Van (3,6 Şiddetinde)
  • 22 Ocak 2021 Muş (3,2 Şiddetinde)
  • 20 Ocak 2021 Akdeniz (4,0 Şiddetinde)
  • 18 Ocak 2021 Akdeniz Denizi (3,0 Şiddetinde)

Son 8 günde Türkiye'de yaşanan depremler bu şekilde. Uzmanlar 4,0 ve altında olan depremlerin olağan olduğunu, bunun üzerinde yaşanan depremlerin tahribat yaratacağını belirtiyor. Bu yüzden her an depreme karşı hazırlıklı olunması oldukça önemli.

izmir-depremi-2020.jpg​​​​​​​

Önlemler Alınmalı!

Uzmanlar, depremlerin insanları değil yapıların insanları öldürdüğüne dair uyarıları sürekli yapıyor. İlk olarak güvenli ve depreme dayanıklı bir yapıda yaşanılması oldukça önemli. Buna ek olarak yaşadığınız evin depreme karşı dayanıklı olup olmadığına dair gerekli bilgiyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alabilmeniz mümkün. Bakanlığın sağladığı, depreme karşı dayanıklılık testine yapınızı sokabilirsiniz. Bu sayede önlemler alabilmeniz mümkün.

Deprem, Türkiye coğrafyasında binlerce yıldır devam eden unsurlardan birisi. Bu yüzden oldukça olağan bir şekilde karşılanıyor. Uzmanlar, gerekli tedbirlerin alınması durumunda herhangi bir problem yaşanmayacağının altını çiziyor. Fakat tedbirler alınmaması durumunda oldukça fazla kaybın yaşanması olası.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.