Türkiye'de de Birçok şubeleri bulunan İsveçli dev giyim firmasından skandal

Türkiye'de de Birçok şubeleri bulunan İsveçli dev giyim firmasından skandal

Almanya'da bulunmakta olan Veri Koruma Otoritesi ve ayrıca İsveçli perakende giyim şirketi olarak bilinen dünyaca ünlü marka Hennes&Mauritz'e (H&M) Almanya'da bulunmakta olan bazı çalışanlarının birçok kişinin özel hayatlarının izlediğinin tespit...

 

Almanya'da bulunmakta olan Veri Koruma Otoritesi ve ayrıca İsveçli perakende giyim şirketi olarak bilinen dünyaca ünlü marka Hennes&Mauritz'e (H&M) Almanya'da bulunmakta olan bazı çalışanlarının birçok kişinin özel hayatlarının izlediğinin tespit edilmesinin akabinde 35.3 milyon euro olacak şekilde idari para cezası kesildi,

hm-clothes-store-today-180614-tease-caeb7ebd0c281285eafa292d621e41ee-fit-760w-660x330.jpg


Hennes&Mauritz'e (H&M) olarak bilinmekte olan marka birkaç yüz çalışanın yasa dışı olacak şekilde gözetimi sebebiyle 35.3 milyon euro para cezası verildi. Perakendeci olarak faaliyet gösteren tüm bulunmakta olan  sorumluluğu kabul etti ve ayrıca konu ile alakalı olarak çalışanlara tazminat da ayrıca ödemeyi planlıyor.

Hamburg eyaleti tarafından Kişisel Verilerin Korunması noktasında Sorumlusu Johannes Caspar konu ile alakalı olarak yaptığı açıklamayla, Almanya Nürnberg’de bulunmakta olan bir müşteri hizmetleri noktasında şirket yöneticilerinin bünyelerinde bulunmakta olan çalışanlarının 'aile konularına ve dini inançlara vatana kadar uzanan' özel bilgilerini temin ettiği ortaya çıkmış oldu.  Caspar bünyesindeki  çalışanların özel hayatları noktasında ayrıntıların elde edilmekte olması ve bunların büyük ölçüde saklanmasının 'çalışanların kişisel haklarına özellikle tecavüz' olmakta olduğunu kaydetti.

H&M de konu ile alakalı yaptığı açıklamada, Nürnberg’de bulunmakta olan veri toplama uygulamaları ile ilgili şirketin yönetmeliklerinde bulunmadığını belirterek kendi çalışanlardan özür diledi. Ayrıca Şirket, Veri Koruma Otoritesi karaı doğrultusunda verilen cezanın avukatları tarafından inceleceğini bildirdi.

Bu, tek bir firmanın AB GDPR kuralları çerçevesinde karşı karşıya bulunduğu en büyük ikinci para cezası olarak kabul ediliyor. Geçen sene, 21 Ocak 2019 kamu oyuna açıklamış olduğu karar ile birlikte Google şeffaflık prensiplerinin ve aydınlatma noktasında 'Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü  hususlarına uygun olmayan ve ayrıca belirli faaliyetler noktasında alınan rızanın kabul edilemez olduğu sebepleri ile 50 milyon euro kadar ceza ödemesine karar vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.