Türkiye’de Belediyeler Ne Kadar Asgari Ücret Verecek?

Türkiye’de Belediyeler Ne Kadar Asgari Ücret Verecek?

Türkiye’de 2021 yılında 2 bin 825 lira asgari ücret verilmesi kararı alınmıştı. Ancak belediyeler kendi bünyelerinde çalışan işçilerine farklı miktarlarda maaş ödemesi yapabiliyor.

Türkiye’de asgari ücretin 2 bin 825 liraya yükselmesinin ardından en yüksek asgari ücret veren belediyeler merak konusu olmuştu.

CHP’li Belediyeler Birlik Oldu

CHP’nin asgari ücret önerisi 3 bin 100 TL olarak açıklanmıştı. CHP’li belediyeler ise partilerinin belirlemiş olduğu asgari ücret miktarınca zam yapma kararı aldılar. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyelerinde asgari ücret 3 bin 100 TL olarak açıklandı. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi de asgari ücreti 3 bin 100 TL’ye yükseltti. Edirne Büyükşehir Belediyesi asgari ücretin 3 bin 200 TL, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ise 3 bin 350 TL olacağını açıkladı.

112322184-chp.jpg

Ak Parti’de En Yüksek Asgari Ücret Kayseri’nin

Ak Parti’li Kayseri Büyükşehir Belediyesi yeni yılda asgari ücretin 3 bin 506 TL olarak uygulanacağını açıkladı. Evli, eşi çalışmayan ve 1 çocuğu olan personel ise 3 bin 624 lira maaş alacak. Ak Parti’li belediyeler arasında en yüksek asgari ücreti Kayseri Büyükşehir Belediyesi vermiş olacak.

Rekor Tuzlukçu Belediyesi’nde

Türkiye’de net yüksek asgari ücreti CHP’li Tuzlukçu Belediyesi’ne ait. Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, yeni yılda belediye personelinin 4 bin 500 TL net asgari ücret alacağını açıkladı. Başkan Akbuğa, katıldığı bir radyo programında emek ve işçiden yana oldukları için böyle bir düzenlemeye gittiklerini söyledi. Tuzlukçu Belediyesi bünyesinde 46 çalışan olduğu belirtildi.

turkiye-de-en-yuksek-asgari-ucreti-veren-13833597-9830-o.jpg

Esnafa Kira Yardımı

Tuzlukçu Belediyesi, esnafa kira yardımını da 1000 TL olarak açıkladı. Pandemiden etkilenen lokanta, esnaf, kıraathane gibi iş yerlerine 1000 TL kira yardımı yapılacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.