Türk Bilimadamı: Aşı Hazır ve Mükemmel

Türk Bilimadamı: Aşı Hazır ve Mükemmel

Koronavirüse karşı aşı geliştirmelerini Almanya’daki BioNTech firmasının başında sürdüren Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının son aşamada olduğunu açıkladı.

Frankfurter Allgemeine gazetesine çeşitli açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüse karşı geliştirmiş oldukları aşının tüm klinik deneyleri başarıyla atlattığını ve son aşamaya geldiğini, gerekli izinlerin alındıktan sonra toplu bir şekilde aşılamaya geçilebileceğini açıkladı. BioNTech adlı ilaç firmasının ABD’li firma Pfizer ile ortaklaşa hazırladıkları BNT162b2 isimli koronavirüs aşısının sadece gerekli izin belgelerine ihtiyaç duyduğu belirtildi.

1419650.jpg

Avrupa İlaç Ajansı EMA’da BNT162 b2 isimli ilacın bir süre incelendiğini ve ilacın girdiği tüm klinik deneylerde olumlu sonuç verdiğini açıkladı. EMA, ilacın geldiği aşamayı cesaret verici olarak nitelendirirken, aşının ruhsatlandırma işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.

Prof. Dr. Şahin, aşı geliştirmelerinin Nisan ayından beri devam ettiğini ve şu ana kadar 37 bin gönüllüde aşının denendiğini, herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaşılmadığını ifade etti. Şahin, “hedef çizgisine çok yaklaştıklarını” belirtti.

Şahin, geliştirdiklerini koronavirüs aşının enfeksiyona karşı koyucu özelliğini, başarını oranını ve güvenilirliğini ‘mükemmel’ olarak nitelendirirken, aşı uygulanan kişilerin vücutlarında antikor oluştuğunu ve koronavirüse karşı bağışık kazandıklarını belirtti. Gerekli izinlerin çıkmasının ardından seri üretime geçileceğini ve hemen dağıtıma çıkabileceklerini belirten Şahin, “Pandemiyi sona erdirmemize çok az bir süre kaldı” dedi.

5f74de9f79da3e1524080cc6.jpg

BioNTech’in Mainz’de bulunan merkezinden yıl sonuna kadar 200 milyon doz aşı satın alınması konusunda anlaşma yapan Avrupa Birliği Komisyonu’nun üretim hızına göre bu sayıyı 300 milyona çıkarabileceği açıklandı. Komisyon, 27 AB ülkesine aşının dağıtımını organize edecek. Şirket ise seri üretime geçilmesi halinde 2020 yılı sonuna kadar bir milyar 300 binden fazla doz aşı üretilebileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Uğur Şahin’in eşi Özlem Türeci ile 2008 yılında kurmuş olduğu BioNTech aşı firmasının değeri bu olumlu gelişmelerin ardından 15 milyar Euro seviyesine kadar yükseldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.