Koronavirüsü Atlatan 8 Ay Boyunca Bir Daha Yakalanmıyor!

Koronavirüsü Atlatan 8 Ay Boyunca Bir Daha Yakalanmıyor!

Yeni tip koronavirüs geçirip vücudu antikor üreten kişilerin virüse karşı kazandıkları bağışıklığın 8 ay sürebileceği saptandı. Daha önce yapılan bir araştırmada bu sürenin 3 ay, başka bir araştırmada ise 6 ay olduğu ifade edilmişti.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Virüse şu ana kadar 80 milyondan fazla kişi yakalandı ve 1 milyondan fazla kişi de virüsten dolayı hayatını kaybetti. Koronavirüsün ortaya çıkışının üzerinden 1 sene gibi bir zaman geçti. Bağışıklık sistemi ile ilgili bilinen her şeyi değiştirecek yeni bir araştırma gün yüzüne çıktı. 

Kan Örnekleri İncelendi

Avustrayalı bilim adamları koronavirüsü atlamış olan hastaların virüse karşı ne kadar süre bağışıklık kazandığına dair bir araştırma gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen araştırma "Science Immunollogy" dergisinde yayımlandı. Bu çalışmada koronavirüs teşhisi konulan 25 hastadan alınan kan örnekleri ile koronavirüse yakalanmamış olan 36 kişiden alınan kan örnekleri incelendi.

Dikkat Çeken 20 Gün Detayı

Koronavirüse yakalanmış olanlardan alınanlar örnekler incelendiğinde dikkat çeken sonuçlara ulaşıldı. Semptomlar görülmeye başladıktan 20 gün sonra antikorların etkisini kaybettiği tespit edildi. Antikorların etkisini kaybetse de hafıza B hücrelerinin kalmaya devam ettiği, koronavirüse karşı da bu hücrelerin 8 ay gibi bir süre boyunca bağışıklık sağladığı belirtildi.

Monash Üniversitesi'nden immünolog Menno Van Zelm, koronavirüs aşısının insan vücudunda ne kadar süre bağışıklık sağlayacağı konusunda soru işaretleri olduğunu ifade ederek, aşının uzun vadede virüse karşı koruma sağlayacağına dair umutları olduğunu ifade etti. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.