Tüm Araç Sahiplerini İlgilendiriyor.. 1083 TL Cezası Var… Son Günler..

Tüm Araç Sahiplerini İlgilendiriyor.. 1083 TL Cezası Var… Son Günler..

Psikoteknik Değerlendirme Merkezi Başkanı Cengizhan kutlu, sürücülerin 40 gün içinde psikoteknik belgesi alması gerektiğini ifade etti.

Kutlu, trafik kazalarının önlenmesinde bilimsel olarak ölçüm yapabilen tek sistemin psikotenik değerlendirme testi olduğunu belirterek, testin sonucuna göre risk grubunda olan ve araç kullanmaması gereken kişilerin tespit edildiği, bu sayede olası trafik kazalarının önüne geçilmeye çalışıldığını ifade etti. Kutlu, şoförleri en kısa sürede belgeyi almaları için uyardı.

5dceb89cadcdeb040ca6ff11.jpg

26 Haziran 2020 tarihinde psikoteknik belge denetimleri uzatılmıştı. Sürenin uzamasına rağmen belgeyi almak için başvuruda bulunmayan şoförlerin en kısa sürede başvuru yapması gerektiğini, psikoteknik değerlendirme raporlarını 40 gün içinde almayan şoförlere 1083 TL idari para cezası uygulanabileceğini belirtti.

Koronavirüs pandemisinin yaratmış olduğu olumsuz etki ve uygulanan sokağa çıkma yasaklarından ötürü psikoteknik belge denetimleri yıl sonuna kadar uzatılmıştı.

Denetimlerin Başlamasına Son Günler

Kutlu, denetimlerin başlamasına 40 günden az kaldığını belirterek, henüz bu belgeyi almayanların, geçmiş dönemlerde belgesi iptal edilenlerin, e-devlet ve e-nabız üzerinde psikoteknik değerlendirme raporu görüntüleyemeyen tüm sürücülerin yıl sonuna kadar bu belgeyi almaları gerektiğini söyledi.

Kutlu, pandemi süreci uygulamaları hakkında da bilgi verdi ve bu süreçte merkezlerin düzenli olarak temizlendiğini ve dezenfekte edildiğini belirtti.

Kutlu, kurum ve kuruluşların çalıştırmış oldukları şoförlerde bu belgeyi gerekli görmemelerinden ötürü, belge alan şoför sayısında azalma olduğunu, denetim yapılmadığı için insanların belgeyi almadıklarını, denetim yapılan dönemde doluluk oranları, yüzde 28 iken, denetimlerin yapılmadığı son birkaç ayda doluluk oranlarının yüzde 7’lere kadar gerilediğini ifade etti.

1321063.jpg

Kutlu, İçişleri Bakanlığı’nın pandemi sürecinde insanların mağdur olmaması için psikoteknik rapor denetimlerini ertelediğini, test ücretinin sadece 170 TL olduğunu ve 5 yıl boyunca geçerli olduğunu belirtti.

Kutlu son olarak, şoförlerin raporu alamazsak işimizi kaybederiz korkusu taşımalarından ötürü testlere gelmediklerini, ancak sakin bir günde gelen tüm şoförlerin bu testleri çok kolay bir şekilde geçebileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum