TÜİK asgari ücret önerilerini açıkladı Milyonların Ağzı Açık Kaldı..!

TÜİK asgari ücret önerilerini açıkladı Milyonların Ağzı Açık Kaldı..!

Üçüncü toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu, Türk-İş'in ev sahipliğince çevrim içi olarak gerçekleşti.

 

Üçüncü toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu, Türk-İş'in ev sahipliğince çevrim içi olarak gerçekleşti. TÜİK, yapılan toplantıda, bekar bir işçinin asgari geçim miktarının ağır işlerde çalışanlar için 2. 792,10 TL, orta kapsamlı işlerde çalışanlar için 2.507, 70 TL, hafif işlerde çalışanlar da 2.339,10 TL olarak hesaplandığını söyledi.

5’er kişilik olarak İşverenler, işçiler ve devletin temsilcileriyle oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 senesinde geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için üçüncü kez toplandı.

Asgari Ücret Komisyonu’nun dördüncü kez ve son defa yapılacak toplantısı da gelecek hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacağı öğrenildi.

7 milyona varan çalışan insanları, dolayısıyla da bütün insanları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarının sonuna yaklaşılıyor.

screenshot-7.png

Bugün 3. defa toplanıldı 2021 asgari ücretine dair ilk öneri de sunulmuş oldu. TÜİK tarafınca sunulan asgari ücretin miktarı 2.792,10 TL olması için tavsiyede sundu.

Şayet TÜİK'in önerdiği miktar kabul olursa, 2021 asgari ücret, bir önceki seneye göre % 20 zamlanmış olacak.

Yeni Asgari Ücret Nasıl Belirlenmektedir?

Asgari ücretin miktarına kararı verilecek olan toplantısına, yasa kapsamı gereğince 5'er işçi, işverenler ve hükümet temsilcileri olmak üzere 15 bireyden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirlemektedir. Komisyon, yeni asgari ücreti belirlemek için dört defa toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği bir üyeden birisi başkanlık yaptığı komisyon, en az 10 üyenin katılması ile toplanarak, oy çokluğuyla karar alıyorlar. Oyların eşitliği durumunda başkanın bulunduğu taraf çoğunluğu sağladığı kabul edilmektedir.

TÜİK Asgari Ücreti Hesapladı..!

Üçüncü toplantısını yapmış bulunan  Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu, Türk-İş'in ev sahipliğince online olarak toplantı yapıldı. TÜİK tarafından gerçekleştirilen toplantıda, bekar bir işçinin asgari geçim miktarının ağır işlerde çalışanlar için 2. 792,10 TL, orta kapsamlı işlerde çalışanlar için 2.507, 70 TL, hafif işlerde çalışanlar da 2.339,10 TL olarak hesaplandığını söyledi. Yapılan açıklama çalışanlar tarafından büyük bir tepki ile karşılandı. Son zamanlarda küresel sıkıntılardan dolayı büyük bir ekonomik sıkışmanın olduğu böyle bir dönemde bu miktarlara geçinmenin mümkün olmadığını birçok asgari ücretli çalışan dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.