TTB'den Çin Aşısına İlişkin Olarak Açıklama Geldi

TTB'den Çin Aşısına İlişkin Olarak Açıklama Geldi

Sinovac aşısının Faz-3 ara dönem sonuçlarıyla ilgili görüşlerini paylaşan Türk Tabipleri Birliği (TTB), "Sonuçları denek sayısı az olmasına rağmen sevindiricidir" ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin Çin'den sipariş ettiği Sinovac aşılarının etkinlik oranının yüzde 91.25 olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Konuyla ilgili olarak Türk Tabipleri Birliği'nden (TTB) bir açıklama geldi. 

TTB'nin açıklamasında, "Ülkemizde faz-3 çalışması süren aşıya yönelik olarak açıklanan "ara dönem" sonuçları, çalışmaya katılan denek sayısı az olmasına rağmen sevindiricidir. Aşının diğer ülkelerdeki sonuçlarını ve ayrıntılı raporu bekliyor, Acil Kullanım Onayı'na (AKO) ilişkin uyarı ve önerilerimizin uygulanması için süreci yakından takip ediyoruz" denildi.

 

“RAPORLAR YAYINLANMALI”

Tabipleri Birliği açıklamasında acil kullanım onayına ilişkin olarak bazı hatırlatmalarda bulundu.

-Aşının Faz 1, Faz 2 ve Faz 3 çalışmalarına ilişkin olarak sonuçlar bilimsel rapor olarak kamuoyunun ulaşabileceği bir şekilde yayımlanmalıdır.

-Bilim Kurulu aşıyı değerlendirdiyse sonuçlarını hızlı bir şekilde kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ayrıca kamuoyuyla paylaşılacak olan raporlarda aşının "etkili" ve "güvenli" olduğu kanıtlanmış olmalıdır.

-Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu'na aşıyla ilgili olarak üretim sürecinin kalite güvencesi de dahil olmak üzere tüm bilgiler verilmelidir. Gerekli incelemeler zamanın dar olmasından dolayı göz ardı edilmemelidir. 

-Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu aşıya “Acil Kullanım Onayı” vermek üzere konularında yetkin farmakoloji, immünoloji, viroloji, mikrobiyoloji, enfeksiyon hastalıkları, halk sağlığı ve epidemiyoloji uzmanlarından oluşan ve hiçbir çıkar çatışması söz konusu olmayan bilim insanlarından oluşan bir kurul kurmalı.

-İlacın kullanımına onay verilmeden önce Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu tüm bilgi ve verileri kamuoyuyla paylaşmalıdır. Kurul toplantıları çevrimiçi olarak kamuya açık bir biçimde gerçekleştirilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.