Telegram, WhatsApp, Signal, Bip…! Hangi Verilerinizi İstiyor?

Telegram, WhatsApp, Signal, Bip…! Hangi Verilerinizi İstiyor?

WhatsApp’ın yeni güvenlik kurallarını açıklamasından sonra kullanıcılar birçok uygulama için araştırmalarına başladı. Bu bağlamda ön plana çıkan Telegram, Signal ve BİP uygulamaları en çok aranan uygulamalardan oldular.

 

WhatsApp’ın yeni güvenlik kurallarını açıklamasından sonra kullanıcılar birçok uygulama için araştırmalarına başladı. Bu bağlamda ön plana çıkan Telegram, Signal ve BİP uygulamaları en çok aranan uygulamalardan oldular. Her uygulama için risklerin her zaman bulunduğunu belirten uzmanlar, kişisel veri veya özel yaşam paylaşımlarına her zaman hassas bir şekilde dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler. Her uygulamanın bir şekilde kullanıcılardan veri istediği bilinirken bu uygulamalar arasında da istenilen veri sayısı değişkenlik göstermekte. Bu içerikte hangi uygulamaların hangi verileri istediğini bakacağız ve güvenlilik kararını size bırakacağız.

Bu 4 uygulamaya içerisinde WhatsApp ABD menşeili bir uygulama olarak bilinirken yine Sİgnal uygulaması da ABD yapımı bir uygulama. Bip Türkiye tarafından yerli ve milli olarak duyurulan uygulama iken Telegram ise alternatif olarak en çok kabul edilen uygulama oldu ve Rus bir programcı tarafından üretilmiş olup menşei olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nden.

Ayrıca veriler teyit.org tarafından sağlanmakta.

WhatsApp Hangi Verileri İstiyor?

mesajlasmauygulamalari.jpeg

WhatsApp’ın istediği birçok veri bulunurken bu veriler Facebook ile paylaşılmakta. Telefon numarası, rehber, cihaz kimliği gibi bilgileri isteyen WhatsApp, kesin konumunuza da erişim istemekte, satın alma geçmişinize dair verileri de isteyen WhatsApp, fotoğraf ve videolarınız ile ilgilenmemekte.

 

Telegram Hangi Verileri İstiyor?

Verileri kendi çatısı altında toplayan Telegram’da gizli sohbet bölmesi olmakla birlikte bu bölmeye Telegram bile erişim gösterememektedir. Telefon numarası verisini isteyen Telegram bununla birlikte rehberinizin verisini ve cihazınızın kimlik bilgilerini istemekte. Ayrıca WhatsApp’ın yeni düzenlemesi ile birlikte en çok indirilen uygulama oldu.

 

Signal Hangi Verileri İstiyor?

Elon Musk tarafından kullanılması önerilen Signal, verilerini Signal Vakfı’nda toparlamakta. Neredeyse hiçbir veri istemeyen Signal uygulaması sadece telefon numarası verinize ulaşım sağlamakta.

 

BİP Hangi Verileri İstiyor?

artieksitablowhatsapp.jpeg

İktitardan yetkililerin önerdiği uygulama olan BİP, verilerini Turkcell bilgisinde depolamakta. Türkiye yapımı olan BİP’in istediği veriler ise telefon numarası, rehber ve cihaz kimliğinin yanında kesin konum ve alışveriş geçmişi olmakta. Ayrıca fotoğraf, ses ve video verilerinin hepsini isteyen BİP birçok uzman tarafından güvenilir bulunmamakta.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.