Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Hayat kaynağımız olan suyun dengeli kullanımı su tasarrufu ile mümkündür.

Akar suyun yanında olunsa bile suyun tasarruflu kullanılması, kültür ve inancımızın suya verdiği değeri anlatmaktadır. Su sadece insan için hayat değildir. Bitkiler ve hayvanlar için de çok önemli bir gıdadır.

Su tasarrufunda bireysel ve kurumsal çözümler önemlidir. Kurumsal anlamda yapılabilecek tasarruf işlemleri bu kategoride etkili sonuç vermektedir. Kişisel tasarruf da hatırı sayılır bir şekilde tasarrufun meydana gelmesini sağlar. Su tasarrufunda dikkat edilmesi gereken hususlar tek tek değerlendirilmelidir. Kişisel çözümlerde ise eğitim önemlidir ve su tasarrufu ile ilgili çözümler hayati önem taşımaktadır. Özellikle yağmurun az olduğu zamanlarda ve şehir suyunun çekilmeye başladığı zamanlarda su tasarrufu yapılması gerekir.

Su Tasarrufu İle İlgili Projeler

Su işleri ile ilgilenen kurumların, su tasarrufu ile ilgili çözümleri büyük çaplı tasarrufun meydana gelmesini sağlayacaktır. Cami, okul ve resmi dairelerde kullanılan tesisatın tamir edilmesi ve tasarruf sağlayacak tesisatın montajlanması bu kategoride yapılan en etkili çözümlerden biridir. Tuvaletlerde bulunan sifonların tamir edilmesi, çeşmelerin tamir edilmesi ve kaçakların tamir edilmesi su tasarrufunda etkili seçeneklerdir.

Şehir merkezinde yer alan umuma açık su ve sebillerde otomobil yıkama, sebze yıkama veya tanker doldurma gibi işlemlerin yasaklanması büyük ölçüde israfı önlemektedir. Ayrıca havuz ve fıskiye sistemleri de gözden geçirilmelidir. İsrafa neden olan havuz ve fıskiyeler iptal edilmelidir.

Kurumsal anlamda su israfının önlenmesi, tasarruflu özelliklere sahip tesisatların kullanımı ile mümkündür. Bu tesisatlar su ile ilgilenen kurumların denetimi altındadır.

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evlerde ve iş yerlerinde su tasarrufu su tesisatı ile başlar. Kaçak sorunları, musluk arızaları ve benzeri arızalar ihmal edilmemelidir. Damlayan musluklar tamir edilmelidir ve su tasarrufu sağlayan tesisat montajlanmalıdır. Bulaşık yıkarken kap içerisinde yıkamak ve suyu dengeli kullanarak durulama yapmak uzun vadede tasarruf sağlayacaktır.

Bireysel tasarrufta tesisat önemlidir. Suyun kullanımı esnasında su çok açıldığında daha fazla su harcanmaktadır. Sensörlü musluklar su kullanılmadığında otomatik kapanmaktadır. Bu şekilde aylık bazda ciddi anlamda tasarruf sağlanmaktadır.

Tasarrufun gerçekleşmesinde önemli olan konulardan biri de duyarlılıktır. Sokakta, camide, kurumsal binalardan ve diğer yerlerde bize ait olmayan ancak açık kalan çeşmelerin kapatılması tasarrufta duyarlılıktır. Camide, okulda ve diğer yerlerde kullanılan suyun parası herkesin cebinden çıkmaktadır. Bu bilinçle su tasarrufu konusunda bilinçlenme gereklidir.

Bireysel anlamda tasarruf projeleri de oldukça etkilidir. Lavabodaki, çamaşır makinesindeki ve bulaşık makinesindeki atık suyun tuvalet sifon sistemine aktarılması, bulaşık suyunun dökülmemesi ve beton yıkamak için biriktirilmesi, evin oluklarından aşağı inen yağmur suyunun depolarda biriktirilmesi, bireysel su tasarrufuna yardımcı olmaktadır.

Artan suyun biriktirilmesi ve uygun yerlerde kullanılması genel kategoride uzun vadede ciddi anlamda su tasarrufu sağlanmasında etkili olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.