Son Dakika... ÖSYM 2021 Sınav Tarihlerini Açıkladı mı? KPSS YKS DGS ve ALES Sınavları

Son Dakika... ÖSYM 2021 Sınav Tarihlerini Açıkladı mı? KPSS YKS DGS ve ALES Sınavları

Milyonlarca insanın ÖSYM'nin açıklamasını beklediği KPSS YKS DGS ALES sınav tarihleri hakkında gelişme yaşandı mı? Konuyla ilgili son dakika gelişmeleri ve görüşler haberimizde.

2021 yılına girmemize az kaldı ve ÖSYM'nin hazırlayacağı çeşitli sınavlara hazırlanmak isteyenler sınav takvimini merak ediyor. Hangi tarihlerde sınavların yapılacağı büyük merak konusu olmuşken en fazla talep görülen KPSS sınavları için de sosyal medyada ayrı bir bekleyiş söz konusu. Önlisans olarak okudukları bölümden sonra Dikey Geçiş Sınavı aracılığıyla Lisans eğitime geçmek isteyenler şimdiden çalışmalara başladı. 2021 yılında girilecek sınavlar için erkenden çalışmaya başlayanlar büyük yol katediyor. Peki bu sınavlar ne zaman yapılacak? KPSS, ALES, YGS ve YKS sınavlarının tarihleri hakkında pek çok iddia bulunurken, tarihler geçtiğimiz sene ve bu senenin takvimi ile benzerlik gösterecek mi? Milyonlarca kişinin sorduğu bu soruya yanıt verdik ve sizlerin de takvim hakkında daha fazla bilgi edinmesi adına araştırma yaptık.

ÖSYM'nin hazırladığı sorular genellikle senelerin 2. ve 3. çeyreklerinde yapılıyor. Özellikle de yaza doğru girilen YKS sınavında milyonlarca genç öğrenci üniversite hayalini gerçekleştirebilmek ve mesleğini ele alabilmek için yoğun bir çalışma temposu içerisinde gayret gösteriyor. Bu sene ertelenen daha sonra tekrar tarihi düzeltilen YKS sınavında bir sürpriz yaşanır mı bilinmiyor. Ancak koronavirüsün de etkili olduğu 2020 yılında, gelecek sene böyle bir sıkıntıyla karşılaşılmayacağı düşünülüyor. 

DGS sınavı aracılığıyla önlisans eğitiminden lisans eğitimine başarılı bir şekilde geçebilirsiniz. Pek çok insan eğitim düzeyini arttırmak ve daha iyi yerlerde iş bulabilmek adına lisans eğitimine geçmek istiyor. 

ALES sınavı ise erteleme açıklamasının ardından yeni bir sınav tarihi ile karşımıza çıkacak. Ancak henüz ALES sınavı ile ilgili yeni bir açıklama yayınlanmadı.

ÖSYM KPSS, YKS, DGS Sınav Tarihleri Açıklandı mı?

ÖSYM'den konuyla ilgili herhangi bir sınav takvimi açıklaması gelmedi. Sınavların ne zaman yapılacağına ve başvuruların ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin bilgiler geldikçe sitemiz üzerinden güncellenecektir. ÖSYM'nin her sene düzenli olarak yayınladığı liste yakın zamanda yayınlanacaktır. Koronavirüsün bu sınavların zaman takvimine olan etkisi 2021 yılında daha az olacağı düşünülüyor. Çünkü gerek aşının bulunması ve denemelerin yapılmasıyla birkaç ay içerisinde salgının daha iyi kontrol altına alınacağına yönelik görüşler mevcut. Salgın kontrol altına alındığında sınav takvimlerinde bir değişiklik olmayacağına yönelik ihtimal daha da artacak.

Milyonlarca kişinin devlet kadrolarına yerleşme umuduyla girdiği KPSS sınavı ise yine yakın zamanda ÖSYM tarafından yapılacak açıklama ile detaylar paylaşılacak. Yapılan çalışmalar doğrultusunda yetkili kurumun sınava girecek kişileri bilgilendirecek nitelikte bir yazı yayınlanlaması bekleniyor.

YKS Sınavı Nasıl Yapılmaktadır?

YKS sınavının iki aşaması bulunuyor. Para yatırma ve başvurma kısımlarının hemen ardından öğrenciler öncelikle TYT sınavına girmektedir. Sonrasında ise AYT sınavına giriş yapılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.