Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Kritik Toplantı Yapıldı Kararlar 14.00’da Açıklanıyor! İşte Beklenen Tüm Açıklamalar

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Kritik Toplantı Yapıldı Kararlar 14.00’da Açıklanıyor! İşte Beklenen Tüm Açıklamalar

Alınan son dakika bilgileri doğrultusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılım sağladığı kabine toplantısı ardından yaşadığımız pandemi sürecine ilişkin alınan yeni kararlar ile birlikte geliştirdikleri önlemleri açıkladı.

Tüm vatandaşlara kritik uyarılarda bulunan Erdoğan bugün tekrar önemli toplantılara katılıyor. Yapılan toplantıların sonucu alınan kararlar ışığında yarın saat 14.00 da kamuoyu ile paylaşılacak.
Kamu kurumları çalışma stilini esnek çalışma şekline çevirince Yerlikaya’da  sanayi kuruluşları ve özel sektörler ile bu konu hakkında görüşmeler yapıyor.

Erdoğan Kararları Açıkladı!

Yapılan toplantı sonrası vatandaşa seslenen Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs salgınının ciddiyetini, tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu her gün bulaşının devam ettiğini ileterek koronavirüs hasta sayısının dünya çapında 48 milyona ulaştığını ve vefat eden kişilerin sayısının 1 milyon 215 bin oranına yaklaştığını aktardı.

Avrupa ülkelerinde yeni kısıtlamalara başvurulduğunu, salgın sürecini iyi yönetemeyen ülkelerde vaka sayılarının çok arttığını ve ipin ucunun kaçtığını vurguladı.
Türkiye içinde ise durumun ciddi olduğunu fakat bazı şehirlerde sayı yükselse bile kontrolün büyük ölçüde sağlandığı bir sürecin yaşadığına değindi. Konuşmaları şu şekildeydi;
"Sağlık altyapımızın gücü ve sağlık çalışanlarımızın gayreti sayesinde bu alanda herhangi bir krizle karşı karşıya kalmadık. Günlük hasta sayımız her bakımdan yönetilebilir seviyelerdedir. Salgına karşı hala en büyük silahımız, 'Tamam’ diyerek ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafe kurallarıdır. Tüm vatandaşlarımı bu hususlarda azami dikkate ve riayete davet ediyorum."

En Önemlisi Kendimizi Korumak!

Aşı çalışmaları için olumlu konuşan Erdoğan çalışmaların Türkiye ve tüm dünyada sürdüğünü şöyle aktardı; "Yıl sonuna kadar yabancı ülkelerde geliştirilen bir veya birden fazla aşıyı ülkemizde uygulayabilir hale getirmeyi planlıyoruz. Kendi geliştirdiğimiz aşıları da bahar ayları ile birlikte vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu konuda arzu ettiğimiz seviyeye gelene kadar kurallara riayet ederek kendi kendimizi korumaktan daha etkili bir aracımız yoktur." Söylemlerinde bulundu.
İstanbul’da gün geçtikçe artan vaka sayısına dikkat çeken Erdoğan tüm Türkiye’nin hassas davranmasını isterken özellikle İstanbul’da çok fazla dikkat istediğini , salgının ancak bu şekilde önüne geçilebileceğini vurguladı.
Erdoğan tüm Türkiye için geçerli olan konuları ise şu şekilde aktardı;

"Özel sektör ve kamuda esnek mesai uygulaması teşvik edilecektir. Pazar yeri ve market gibi yoğun insan hareketliliğinin olduğu yerlerdeki denetimler artırılacaktır. Paket servis hariç olmak üzere, lokanta, restoran, hastane ile berber, kuaför, nikah, düğün salonu, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna, internet kafe, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri tüm iş yerlerinde hizmetler saat 22.00'de sona erecektir. Vatandaşlarımızdan kalabalık ortamlardan kaçınmalarını, ev ziyaretlerini dahi mecbur olmadıkça yapmamalarını özellikle rica ediyorum."

Yasak Haberleri Gelmeye Başladı!

Yapılan açıklamalarında sonra il valiliklerinin aldığı bazı kararlar oldu. Samsun valili yaptığı açıklamada şu şekilde iletti; “Avrupa kıtasında salgının seyrinde artış görülmesi nedeniyle ülkemizde de benzeri durumlarla karşılaşılmaması amacıyla içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik 4 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde uyulması gereken kuralları ve önlemleri belirlemek üzere toplanmıştır” ve işletmelere 22.00 yasağı getirdi.

Kamuoyu ile Paylaşılan Ek Tedbirler!

Kahvehane, kıraathane ve çay ocakları, berber, kuaför, güzellik merkezi gibi iş yerleri, nikah/düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar, tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam, kaplıca ve sauna 4 Kasım tarihinden itibaren saat 22.00’ye kadar açık olabilecekler."
“İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarının çalışma koşulları göz önünde bulundurulmak suretiyle ilimiz genelinde mesai saatlerinin başlama ve bitiş dönemlerinin Samsun İl Pandemi Kurulu tarafından değerlendirilmesine, vatandaşların bu süreçte kalabalık ortamlardan uzak durmaları, zorunlu haller dışında hane halkı dışındaki kişilerle temas etmemeleri ve ev ziyaretlerinden kaçınmalarına, kamu/özel kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum örgütlerinin bilgilendirici, bilinçlendirici faaliyetlere ağırlık vermelerine kararları alınmıştır. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara ise Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir."

Giriş Çıkış Yasakları

Tunceli giriş çıkış yasağı uygulayan illerden bir tanesi. İkametgahı bulunmayan kişilerin bir hafta süre ile köylere giriş çıkışı yasaklandı.Malazgirt valiliği gerek görülürse bu bir haftalık sürecin uzatabileceğini iletti.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.