Sigara Dumanı Kovid-19 Virüs Bulaşma Riski Daha Hızlı Artıyor

Sigara Dumanı Kovid-19 Virüs Bulaşma Riski Daha Hızlı Artıyor

Son dönemde yeniden hızlı artışa geçen Kovid-19 virüs salgınına karşı sıkı tedbirler alınmaya başlandı. Bunların başında cadde, sokak, meydan ve duraklarda sigara içme yasağı gelmekte.

Tütün ve tütün ürünleri kullananların, solumuş oldukları havayı normalden farklı olarak dışarı üflemelerinden dolayı daha uzağa yayılan virüs ve partiküllerin Kovid-19 bulaş riskini daha çok artırıyor.

SİGARA KULLANIMI TEDAVİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sigara içme yasağına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bilimsel çalışmalarla, başta sigara olmak üzere tütün ürünü kullanımın birçok hastalık gelişiminde çok etkili olduğunu, tedaviyi olumsuz yönden etkilediği ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Sigara içmenin bir çok sağlık sorununa sebep olduğu, bugün tıp dünyası tarafından kanıta dayalı olarak ortaya çıkmış bir durum."

RİSKİ DAHA ÇOK ARTIRAN DURUMLAR

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kovid-19 ile mücadele sürecinde alınan birçok tedbir karar uygulamaya koyulduğunu, 11 Kasım'tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından bütün valiliklere gönderilen "Kovid-19 Tedbirleri" konulu ek genelgeyle vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde ve sokaklar, meydanlar ve toplu taşıma araçları duraklarında sigara içme yasaklandı.

Bu yasakla Kovid-19 virüs bulaş riskinin azaltılması hedeflendiğini dile getiren Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şunları söyledi:

"Bu tür yerlerde sigara içilirken, içen kişi maskesini çıkardığı için kendisine Kovid-19 virüs bulaşma riskini daha çok artırıyor.

Bunun yanı sıra kişi Kovid-19 pozitif ise doğrudan çevresindekilere virüs bulaşmasına ve hastalığın hızla yayılmasına sebep oluyor.

Çevredeki kişiler de maske takmamış ise olası risk çok büyük.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.