Selahattin Demirtaş'a Özel Belgesel Çekildi! 140journos İmzalı Belgesel 400 Bin İzlendi!

Selahattin Demirtaş'a Özel Belgesel Çekildi! 140journos İmzalı Belgesel 400 Bin İzlendi!

2016 yılından bu yana tutuklu olan HDP'nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, 140journos'un yapımını üstlendiği belgeselde yerini aldı. Belgeselde Demirtaş'ın bilinmeyen özelliklerinden bahsedildi. Youtube'de yayınlanan video kısa sürede popüler oldu.

Youtube'da yapmış olduğu kaliteli belgesel çekimleriyle bilinen 140journos, HDP eski eş başkanı Selahattin Demirtaş için bir belgesel hazırladı. Belgesel de Selahattin Demirtaş'ın bilinmeyen yönlerine dikkat çekilirken, şu anda tutuklu olan eski milletvekilinin tahliye olup olmayacağı bir anda gündeme taşındı. Belgesele pek çok kişi tepki gösterirken, aksine destekleyenler de oldu. 

4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu olan Selahattin Demirtaş için kısa süre önce AYM'den tazminat kararı çıkmıştı. Tutukluluk süresinin normalden fazla olduğu gerekçesiyle bu karar verilmişti.

Geçtiğimiz akşam bir televizyon programında Selahattin Demirtaş'tan bahseden Bülent Arınç, Demirtaş'ın tahliye olabileceğinin sinyalini vermişti. Ayrıca 4 yıldır olan tutuklu Demirtaş'ın yazmış olduğu Devran isimli kitabın da okunması gerektiğinden bahsetti.

adsiz-005.jpg

Selahattin Demirtaş Neden Tutuklandı?

Kobani Protestoları öncesi yapmış olduğu açıklamalar, hendek olayları için halkı sokağa dökecek açıklamalar ve beraberinde gelen birçok hendek olayını vurgulayan açıklamalar tutuklanma sürecini hızlandırdı. Özellikle 2016 yılında terörist cenazesinde sarfettiği sözler neticesinde tutuklanmasına karar verildi.

HDP kurulduğundan bu yana aktif olarak bu partide yer alan Demirtaş, yapmış olduğu muhalefetin yanı sıra PKK ile ilgili herhangi bir olumsuz ifade kullanmaması, aksine destekler nitelikteki konuşmaları nedeniyle büyük tepki görüyordu.

HDP'nin son seçimlerde aldığı oy oranına bakılacak olursa en fazla oya sahip 2. muhalefet partisi olarak göze çarpıyor. Ancak teröristlerin mehmetçiklerimizi şehit ettiği saldırılarda herhangi bir açıklama yapmamaları, terörist cenazelerine katılmaları ve PKK, YPG, PYD gibi terör örgütlerine tek olumsuz kelime kullanmamaları nedeniyle halkın bir bölümü tarafından tepki görüyor.

4 yılı aşkındır cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi bir anda gündem oldu. Yapılacak reformlar arasında hukuk reformunun da Selahattin Demirtaş'ı kapsadığı iddiaları mevcut. Ekonomide yaşanan değişiklikten ötürü, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Lütfi Elvan getirildi. Berat Albayrak'ın istifası öncesinde Merkez Bankası Başkanlığı'na Naci Ağbal getirildi. Doların günlerce süren değer kaybı Merkez Bankası'nın dün açıklamış olduğu faiz arttırımı ile daha da düştü. Böylelikle faiz toplamda %15'e ulaştı. Faizin artması doları bir miktar daha değer kaybına uğratsa da, uzmanlar çeşitli reformların yapılması gerektiğinden bahsediyor. Reformlar gerçekleşmezse bu değer kaybı zaman içerisinde duracak ve Türk Lirası'nın aleyhine ilerleyecek şeklinde yorumlar yapılıyor. 

Hukuk Reformu Olur mu?

Reform konusunda çeşitli iddialar bulunsa da reformun gündemde olduğu vakit Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi bir anda konuşulur oldu. Bu konuşmaların tesadüf olmadığı ve hukuk reformunun bir parçası olacağına yönelik iddialar mevcut. Ancak yine de önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkililerinin yapacağı açıklama ile gerçek ortaya çıkabilir.