Sağlık Bakanlığı 15 İlacın Toplatılmasına Karar Verdi!

Sağlık Bakanlığı 15 İlacın Toplatılmasına Karar Verdi!

Sağlık Bakanlığı, 'acil' koduyla etkin maddesi 'ranitidin' olan 15 mide ilacının piyasadan çekileceğini duyurdu. Bu karar, Nitrozaminlerin insan kanserojeni olması ve söz konusu ilaçlarda izin verilen limitin üzerinde bulundurulması nedeniyle alındı.

Sağlık Bakanlığı’ndan etken maddesi “ranitidin” olan ilaçların piyasadan toplatılmasına yönelik karar geldi. Sağlık Bakanlığı’ndan acil koduyla bir duyuru yayınlandı ve 15 mide ilacının gerekli limitlerin üzerinde kanserojen madde içerdiği bundan dolayı da piyasadan toplatılmasına karar verildiği belirtildi.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ve Avrupa İlaç Ajansı’da daha öncesinde içerisinde “ranitidin” maddesi bulunduran ilaçların toplatılmasına yönelik karar alındığını açıklamıştı. Türkiye’de hemen harekete geçen Sağlık Bakanlığı’da ülkemizde satışta olan ve içinde “ranitidin” bulunan ilaçların toplatılmasına yönelik duyuru yayımladı. Sağlık Bakanlığı Beşeri Tıbbi Ürün Klinik Değerlendirme Komisyonu tarafından ilaçların incelendiği ve incelemenin ardından toplatılma kararının ‘ivedi’ bir şekilde alındığı belirtildi.

İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcılığı ilaçların toplatılma kararıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada şu cümlelere yer verildi.

“Nitrozaminlerin, olası insan kanserojeni olarak sınıflandırılan kimyasal bileşikler olduğu, beşeri tıbbi ürünlerde nitrozamin bulunması veya üretim sırasında oluşumun risk olarak değerlendirildiği ve N-nitrozodimetilamin (NDMA) dahil nitrozamin safsızlıkların beşeri tıbbi ürünlerinde limit değerlerin üzerinde bulunmasına izin verilmediği, Ranitidin içeren ürünlerin mide yanması, mide ülseri olan hastalarda mide asidini azaltmak için kullanılan alternatifli ilaç grubu olduğu bildirilmiştir.”

Kabul Edilebilir Değerlerin Üzerinde

Açıklamada, “ranitidin” içeren ilaçların kanser riskini arttırdığına dair net bir bilgi bulunmadığına değinildi. Ancak birçok “ranitidin” içeren ürünün kabul edilebilir değerlerin üzerinde ve kaynağı bilinmeyen NDMA safsızlığı yer aldığı, bu safsızlığın mevcudiyeti ve tedavi alternatiflerinin bulunmasından dolayı “ranitidin” içeren ilaçların geri toplatılmasının uygun bulunduğu ifade edildi.

t111-rshe.jpg

PİYASADAN ÇEKİLMESİNE KARAR VERİLEN İLAÇLAR

Piyasadan çekilen mide ilaçları şunlar:

- Ranitab

Mideran

- Ragasit

- Raniject

- Ranitine

- Raniver

- Ranixel

t33332-r8mm.jpg

Ranis

- Ranobel

- Risvom

- Rozon

- Ulcuran

- Ultidin

- Zandid

- Zantac

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.