Sağanak, kar ve fırtına uyarısı: DİKKAT!

Yurt genelindeki mevsim değişikliği herkesin dikkatini çekti. Hava sıcaklarında yaşanan düşüş önümüzdeki günlerde de devam edeceği görülüyor.

 

Mart ayının sonlarına doğru yaklaşırken Türkiye yeni bir soğuk ve yağışlı bir hava girdi. Birçok ilde kar, sağanak yağış hakimdi. Ülkemizin genelinde çok bulutlu geçiyor olmasının yanı sıra hava sıcaklıkları iç kesimlerde 2 ila 5 derece azalış gösterecek. Diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik olmayacak.

1.png

Şanlıurfa dışında kalan bütün bölgelerde ise aralıklı yağış olacağı düşünülüyor. Yağışların genel itibariyle Kıyı Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusunda yer yer sağanak yağışı olacağı tahmin ediliyor. Bat Akdeniz, İç Ege, Anadolu’nun kuzey ve doğusunda da karla karışık olarak yağmur beklenmekte.

Yağışların Orta ve Doğu Akdeniz mevkilerinde kuvvetli sağanak olacağını gösteriyor. Akdeniz’in 1200 m üzeri rakımlı yerleri ile Erzincan ve Tunceli çevrelerinde kuvvetli ve yer yer soğuk hava hakim olacak. Ayrıca Doğu Karadeniz’in iç kesimleriyle Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ tehlikesi bulunmakta.

2.png

Kuvvetli Yağış Uyarısı

Yağışların büyük bir kısmı Orta ve Doğu Akdeniz’de kuvvetli olacak. Akdeniz’in 1200 m üzeri rakımlı bölgeleri, Erzincan ve Tunceli çevrelerinde 20 cm üzerinde kar olması bekleniyor. Bu yüzden bölgede kar, tipi, sel baskını gibi doğa olaylarının yaşanması bekleniyor.

3.png

Kuvvetli Rüzgar Geliyor!

Rüzgarların ise Marmara’nın Güneydoğusu başta olmak üzere Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde şiddetli fırtına olması düşünülüyor. Bundan kaynaklı baca gazı zehirlenmeler karşı tedbir alınmalı.

4.png

Doğu Karadeniz bölgesinin iç kesimleriyle Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsünün devam edeceği öngörülüyor. Bunların yanı sıra dik yamaçlar çığ oluşma tehlikesinden kaynaklı tedbirlerin en üst düzeyde olması gerekiyor.