Rawest Araştırma: AKP Doğu’da Güç Kaybediyor, CHP Bölgede Yükselişte

Diyarbakır merkezli Rawest araştırma tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları oldukça dikkat çekici. Araştırma bölgede Ak Parti’nin güç kaybettiğini, CHP’nin ise oy oranını artırdığı görülüyor.

Rawest Araştırma, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van ve Mardin’de 2020 yılının son günlerinde 20 ilçe ve 100 mahallede gerçekleştirilen 1497 kişinin katıldığı anketin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Araştırmanın sonuçları ise Ak Parti’nin doğuda kan kaybı yaşadığını gösteriyor, 2018 yılında Ak Parti’ye oy veren 100 kişiden 25’inin partiden uzaklaştığı ifade ediliyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğunun kararsız olacağı belirtilirken, 25 kişiden 9’unun sandık başında Ak Parti’ye dönme eğilimi taşıdığı dile getirildi.

1.png

2018 yılında bölgede yüzde 2.5 oy oranına sahip olan CHP’nin ise oyunu yaklaşık 3 katına çıkardığı, CHP’den HDP’ye verilen kurumsal desteğin oy oranında etkili olduğu belirtildi.

Bölgede en büyük desteğe ise HDP sahip, kamuoyunda HDP’ye karşı yürütülen negatif yöndeki kampanyaların seçmenler üzerinde pek etkili olmadığı ifade edildi.

Kararsız oyların da dağıtılması ile birlikte DEVA Partisi’nin bölgedeki oy oranı yüzde 5’e yükselirken, Gelecek Partisi’nin oy oranı yüzde 3 oluyor. Katılımcıların Gelecek Partisi’ni, DEVA Partisi’nden daha iyi bildiği belirtildi.

2.png

Gelecek Partis’nin bölgede bilinmesinin en büyük nedeni ise eski başbakan ve partinin kurucusu Ahmet Davutoğlu.

Araştırmaya katılan vatandaşlara yönetim sistemiyle ilgili olarak da sorular yöneltildi. Seçmenlerin yüzde 70’i parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

3.png

Seçmenlerin yüzde 61’i ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevini iyi yapmadığını düşünüyor.

4.png

Olası bir seçimde muhalefetin çıkaracağı adaylar arasında en çok dikkat çeken isim Ekrem İmamoğlu bölgede destekleniyor. Ülkücü geçmişinden ötürü Mansur Yavaş, İmamoğlu kadar destek alamasada İYİ Parti lideri Meral Akşener’e göre oldukça önde.

5.png

Seçmenlere göre ekonomik sorunlar ve işsizlik birinci gündem maddesi, adalet, ayrımcılık ve anadil gibi konularda problemlerin arasında.

6.png