‘’Randevuya gelmeyenleri aşısı çöpe gidiyor’’ iddiasına yanıt!

‘’Randevuya gelmeyenleri aşısı çöpe gidiyor’’ iddiasına yanıt!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıların çöpe gittiğine dair açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, randevuya gelmeyen bireylerin aşılarının çöpe gittiğine dair ‘’Gerçekle bağdaşmadığını’’ belirtti. Koca sonrasında şunları ekledi, ‘’Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddiada BioNTech aşılarının muhafaza probleminden kaynaklı olarak aşıya gelmeyen bireylerin, aşıları doğrudan çöpe atılıyor denmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bu açıklamalara karşı paylaşımda bulundu. Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden şu bilgileri paylaştı;

“Aşılama programında kullandığımız aşılar uygun saklama koşullarını haiz merkezlerde uygulanmaktadır. Aşının çöpe gittiği iddiaları gerçekle bağdaşmamaktadır. Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz. Aşının israfı söz konusu değildir.”

‘’Randevu Alıp Gelmeyenlerin Aşıları Çöpe Gidiyor’’

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan. Tükek dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Tükek şunları eklemişti, ‘’Randevu alıp gelmeyenlerden kaynaklı aşılar çöpe gidiyor. Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşının eritildikten tekrar dondurmanız mümkün değil’’ şeklinde açıklamalar yapmıştı.

Bu sözler muhalefette de ses getirmişti. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili olan Murat Emir de bu konuya ilişkin olarak Fahrettin Koca’ya soru yöneltmişti. Murat Emir, Koca’ya şunu sormuştu, ‘’Türkiye genelinde şu ana kadar kaç doz BioNTech aşısı çöpe gitmiştir?”