Ramazan Bayramı’nda 10 günlük yasak mı gelecek?

Ramazan Bayramı’nda 10 günlük yasak mı gelecek?

Korona virüs salgını yurt genelinde görülmeye devam ediyor. Ramazan ayına girmemiz ve Ramazan bayramına yaklaşmamızla birlikte 10 günlük sokağa çıkma yasağının olabileceği gündemde.

 

Türkiye’de ilk olarak 11 Mart tarihinde görülen korona virüs vakası, şu an günlük 62 bine kadar çıktı. Salgından kaynaklı Türkiye’de binlerce insan hayatını kaybetti. Korona virüs salgınıyla mücadelede kapsamında alınacak tedbirlerin vaka ve ölüm sayılarını azaltacağı düşünülüyor.

1.jpeg

Uzmanlar ve Sağlık Bakanlığı vaka sayısı, yoğun bakımlardaki doluluk oranlarıyla ilgili olarak sürekli açıklamalarda bulunuyor. Gerekli tedbirlerin eksiksiz alınması da son derece önem taşıyor. Ramazan Bayramı kapsamında da uyarılar bulunulmaya devam ederken gündeme flaş bir iddia atıldı. Haberlere göre Ramazan Bayramında 10 günlük sokağa çıkma yasağı gelebilir.

2.jpg​​​​​​​

11 ayın sultanı Ramazan ayı boyunca toplu iftarların önüne geçebilmek için sokağa çıkma saatlerinin erkene çekilmesi ve teravih namazlarının toplu bir şekilde kılınması yasaklanmıştı. Bayram tatilinde de vaka sayılarında artış olmaması için yeni tedbirlerin alınacağı düşünülüyor. Bayram tatillerinde ev ziyaretlerinin önüne geçebilmek ve vaka sayısını kontrol altına alabilmek için 10 gün süreyle tam kapanma olacağı iddia ediliyor.

3.jpg​​​​​​​

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyeleri ise her gün yapılan yeni kısıtlamaları değerlendiriyor. Bu kısıtlamalar eklenen yeni iddia ise 10 gün boyunca tam kapanmanın olması. Ramazan Bayramı’nda 7 ila 17 Mayıs aralığı kapsayan 10 günlük bir sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanıp uygulanmayacağı çok merak ediliyor. Şu an için resmi bir açıklama yapılmadığını hatırlatmakta fayda var.