Radar Sistemi Değişiyor! Mutlaka Bundah Sonra Dikkat Edin!

Radar Sistemi Değişiyor! Mutlaka Bundah Sonra Dikkat Edin!

Araç sahiplerinin korkulu rüyası olarak bilinmekte olan radar sistemi değişiklik ile karşımıza çıkacak. Şehirlerarası yolculuklarda ciddi anlamda hız yapılmasının önüne geçen sistem olarak bilinen radar daha etkili bir şekilde

Araç sahiplerinin korkulu rüyası olarak bilinmekte olan radar sistemi değişiklik ile karşımıza çıkacak. Şehirlerarası yolculuklarda ciddi anlamda hız yapılmasının önüne geçen sistem olarak bilinen radar daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi maksadıyla değiştiriliyor.  Uzun yolculuk yapma fırsatı daha fazla olan yolcular birçok radarın tam olarak nerede olduğunu biliyor ve doğal olarak buna göre davranıyor. Bunun sonucunda ise kaza sayısının azalması için uygulanmakta olan radar sisteminden tam olarak verim alınamıyor.

Açıklama: https://www.haberay.com.tr/wp-content/uploads/2020/09/98123625_hi041060779.jpg

Süleyman Soylu’dan Çarpıcı Açıklama

"Aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimini planlıyoruz.”

“Trafik yönetimindeki önemli bir değişimi de denetim anlayışımızda gerçekleştirdik. Sürücülerde farkındalık oluşturan, algılanan yakalanma duygusunu arttırmaya dönük; hata yapılmasını bekleyen değil hata yapmadan farkındalık oluşturan, bir denetleme anlayışı getirdik. İşte, tuzak radar uygulamasının yerine ortalama hız koridoru yaklaşımı, bu şekilde ortaya çıktı. 2017 yılında Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar uzanan 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında sistemi kurduk. Sistemin kurulu olduğu otoyollarda; 2019 yılında toplam kazada yüzde 18,8; ölümlü kazada ise yüzde 6,6 azalma elde ettik.”

Polis Maketlerinin Etkisi

Açıklama: https://www.haberay.com.tr/wp-content/uploads/2020/09/arab-turkey_com_585317-1024x712.jpg

Son zamanlarda birçok yolcunun dikkatini çekmekte olan polis aracı maketlerinin ise kaza sayısını ciddi bir şekilde azalttığı görülmektedir. Uzak mesafeden gerçek polis aracı ile ayırt edilemeyen bu maketler yolcularda kontrol havası yaratmakta ve bu sebeple yavaşlamaya sebebiyet vermektedir. Yapılan araştırmalarda bu maketlerin bulunduğu yerlerde kaza oranı diğer yerlere göre oldukça az seviyededir. Bu sebeple maket sayısının artacağı da elde edilen bilgiler arasında bulunuyor. Polis maket araçları ile ilgili İç İşleri Bakanı Süleyman SOYULU sözlerine şu şekilde devam etti;

"Halihazırda 767 adet maket/model trafik ekip aracımız var ve bu araçların bulunduğu 3 kilometrelik yarıçaplı alan içinde ölümlü kazalarda yüzde 17,5; ölümlerde ise yüzde 26,4 azalma elde ettik. Demek ki doğru bir politika uyguluyoruz. Zaman zaman otoyolu kesip mola yerine yönelterek sürücülerin dikkat dağınıklığının önüne geçmeye çalışıyoruz. Şehirler arası yollarda sürücüyü özellikle araçtan indiriyoruz. Özellikle şehirler arası otobüslere özel denetimler, sivil kontroller planlıyoruz. Fahri trafik müfettişlerimizin hem sayısın hem de aktivitesini arttırmak için ilave çalışmalar yapıyoruz. Bunların haricinde geleceğin sürücülerini yetiştirmek için, gelecekteki sürücü davranışlarını şimdiden doğru oluşturmak için de pek çok kampanya ve eğitim programı uyguluyoruz. 46 ilde 97 adet çocuk trafik eğitim parkımız var. Bu bize yeterli değil. Bunların bir kısmını modernleştirdik ve işlevselliklerini arttırdık. Bu parklardan bulunmayan 25 il için de çalışma başlattık. Ve buralarda şu ana kadar yaklaşık 200 binin üzerinde evladımıza trafik eğitimi verdik. Narkotik operasyonlarında ele geçen tırları trafik eğitim tırlarına dönüştürdük. Mobil trafik eğitim tırı projemizle şu ana kadar 400 bin çocuğumuza trafik eğitimi verdik"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.