Prof. Mehmet Ceyhan’dan Büyük Müjde; Mutasyon  Salgını bitebilir..!

Prof. Mehmet Ceyhan’dan Büyük Müjde; Mutasyon Salgını bitebilir..!

Mutasyona uğrayan covid 19 ile ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bu mutasyon şimdilik söylendiği gibi daha hızlı yayılmaktaysa, salgının tamamen bitmesi için beklenmekte olan mutasyonun başlangıcı olma ihtimali de var

 

 

Mutasyona uğrayan covid 19 ile ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bu mutasyon şimdilik söylendiği gibi daha hızlı yayılmaktaysa, salgının tamamen bitmesi için beklenmekte olan mutasyonun başlangıcı olma ihtimali de var" açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutasyona uğradığı söylenmekte olan virüs ilgili Twitter üzerinden çarpıcı açıklamalar yaptı. "Henüz ciddi bir şekilde telaşlanacak bir şey bulunmuyor" ifadelerini kullanan Ceyhan, "Her zaman olduğu gibi dikkatli olmamız gerekiyor" uyarılarında bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan mutasyona uğramış covid 19 a ilişkin şu bilgileri takipçilerine sundu:

'DAHA BULAŞICI İDDİASI KLİNİK VERİLERLE SAPTANMADI

Kısa bir süredir herkes İngiltere'de ilk olarak ortaya çıkmış olan yeni mutant corona ile ilgili telaş halinde. Henüz karamsarlık haline girecek bir sebep yok. Çünkü;

1. Bulaşıcılığın % 70 yükseldiği neticesi sadece bir modelleme neticesi. Henüz tam olarak daha bulaştırıcı olması klinik verilerle ispatlanmış değil.

2. Ülkelerin konu ile ilgili önlem alması gayet doğal, çünkü covid 19 özellikleri tam idrak edilinceye kadar, yani daha yayılan ve ağır hastalığa sebep olmadığı belli olmazı zaman aralığında yayılması önlenmelidir.

MUTASYON SALGINI BİTİREBİLİR

3. Bu mutasyon şimdilik söylendiği gibi daha hızlı yayılmaktaysa, salgının tamamen bitmesi için beklenmekte olan mutasyonun başlangıcı olma ihtimali de var. Virüsün bir mutasyon geçirerek daha zararsız hale gelmesi zaten bekleniyordu. Bu durum beklentinin başlangıcı olabilir.

4. Olumsuz anlamda gelişen bir mutasyon olması durumunda yayılmaması için elimizden geleni yapmamız gerekmektedir. Per zaman olduğu gibi dikkatli olmamız gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.