Prof. Dr. Naci Görür’den 2 İle Kritik Deprem Uyarısı Geldi!

Prof. Dr. Naci Görür’den 2 İle Kritik Deprem Uyarısı Geldi!

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depremi hakkında oldukça dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Naci Görür, olası Marmara depremi hakkında korkutucu açıklamalarda bulundu ve yer kabuğunun dayanacak gücünün kalmadığını söyledi. Görür, 1999 depremini hatırlatarak, bu depremlerin Marmara’nın altındaki kabuğa taşıyamayacağından daha fazla stres yüklediğini, normal şartlar altında 200-250 yılda birikecek olan enerjinin depremlerden ötürü sadece 45-50 saniyede biriktiğini belirtti. Bundan dolayı da kabuğun dayanacak gücünün kalmadığını ifade etti.

kapak-130917.jpg

Görür, 1999 yılında meydana gelen Gölcük depreminin ardından Marmara bölgesindeki yer kabuğunda aşırı enerjinin biriktiğini söyledi. “Marmara’da depremin eli kulağında” ifadesini kullandı. Bölgede 1999 depreminin ardından büyük deprem görülmesi olasılığının yüzde 65 düzeyinde olduğunu ve bu oranının son derece yüksek olduğunu vurguladı.

Yer Kabuğunun Dayanak Gücü Kalmadı

Görür, kritik bir süreçten geçildiğini, her an Türkiye’nin bir başka noktasında deprem olabileceğini ancak kendisinin özellikle 2 nokta üzerinde hassasiyetle durduğunu belirtti.

Görür, ilk noktanın İstanbul olduğunu, 1999 yılında meydana gelen depremlerden ötürü İstanbul’un bir aciliyet yaşadığını söyledi. Depremlerden dolayı Marmara’nın altındaki kabuğa taşıyamayacağı kadar stres yüklendiğini, normal şartlar altında bu enerjinin 200-250 yılda birikeceğini depremlerden dolayı sadece 45-50 saniye gibi çok kısa bir sürede biriktiğini ifade etti. Hesaplamalarda 1999 yılından sonraki 30 yıl içinde büyük deprem yaşanma olasılığının yüzde 65 düzeyinde olduğunu ve bu oranın son derece yüksek bir oran olduğunu ifade etti. “Marmara depreminin eli kulağında” açıklamasında bulundu.

Depremin Büyüklüğü 7.6 Olabilir

Görür, deprem ihtimali olan bir başka bölgenin Silivri ve Adalar bölgesi olduğunu, buradaki fay kollarının ayrı ayrı kırılması durumunda depremin büyüklüğünün 7.6’ya kadar yükselebileceğini ifade etti. Silivri açıklarındaki 65 kilometre uzunluğundaki Kumburgaz fay kolunun kırılması durumunda da minumum 7.2 büyüklüğünde bir depremin bizleri beklediğini söyledi.

Adaların güneyinde yer alan fay hattının ise 45 kilometre uzunluğunda olduğunu ve bu hattında kırılması halinde en az 7 büyüklüğünde bir depremin meydana gelebileceğini söyledi. Her iki fayın birden kırılması halinde ise depremin büyüklüğünün 7.6 olabileceğini vurguladı. Bu fayların 1766 yılında Mayıs ve Ağustos aylarında kırıldığını ve İstanbul’un peş peşe 7’nin üstü büyüklükte depremlere maruz kaldığını belirtti. Tüm çalışmaların bunu işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

1579609360893-nacigorur.jpg

Erzincan Tehlikesi

Erzincan’ın da deprem açısından riskli illerden birisi olduğunu vurguladı. 1939 yılında meydana gelen büyük depremin ardından bölgede büyük bir enerjinin biriktiğini, bu bölgede de 7 büyüklüğünde bir depremin meydana gelebileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.