Prof. Açıklama: ‘’İstanbul Boğazının Donduğunu Göreceğiz’’

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Doğan Yaşar, küresel soğuma üzerinden açıklama yaparak, ‘’2022, 2023 veya 2024 olur, İstanbul Boğazı’nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı’ndan karşıya yürüyeceği’’ dedi.

 

Dünyada küresel ısınmadan kaynaklı olarak iklim değişikliğinin birçok zarar getirdiği aktaran DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Doğan Yaşar, asıl tehlikenin sanılanın aksine ısınma değil, küresel soğuma olduğunu aktardı.

‘’2020’lere Kadar Isınma Devam Edecek’’

Prof. Dr. Doğan Yaşan açıklamasında şunlara yer verdi, "Soğuma demek bir nevi kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bundan kaynaklı soğumadan korkacağız. 90'lı yıllardan beri sürekli söylemekteyim; 2020'lere kadar küresel ısınma artarak devam edecektir. Tıpkı 900'lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde de bizler, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecektir. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu görmemiz mümkün. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum’’ diye ekledi.

prof-dr-dogan-yasar-2022-2023-veya-2024-olur-13953780-638-m-001.jpg

‘’Düzgün Tarım Politikasıyla Cari Açığımızı Kapatırız’’

Küresel ısınmanın yanı sıra küresel soğumanın da birçok sorunu beraberinde getireceğini belirten Yaşar, önemli önerilerde bulundu. Uzman bilim insanı şunları ekledi, "En önemli sorunlardan birisi de kuraklık olur ve yağışlar çok düşecektir. Sonra da tarım ürünlerinde çok ciddi düşüşler olacaktır. Anadolu için bu tablo, kusursuz avantajlı bir dönem olabilir. Başarılı ve düzgün bir tarım politikasıyla, bizler cari açığımızı kapatabiliriz. Belirttiğim gibi gelecek olan buzullar, Orta Avrupa'ya kadar gelecektir. Kuzey Avrupa'da hiçbir şekilde tarım yapılamayacaktır. Tabi bizde de verimlilik düşecektir. 10 kilogram yerine 3 kilogram alacağız. Fakat bizlerde bu duruma rağmen yine verimlilik olacaktır. Az da olsa alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak" diye ekledi.

1.png

‘’Dünya, Kapımızda Sıra Olacak’’

Yaşar, yağış oranlarının 2008 yılında yüzde 30 oranında düşüş yaşadığını hatırlatarak şunları ekledi, "Son ciddi kuraklığımızın, 2008’de olduğunu söyleyebiliriz. Bu yağışlar düşünce, bir anda buğday üretimiz yüzde 7 gibi azalmıştı. Sonrasında da Buğday fiyatları dörde katlandı. Şu an Çin aşıları nasıl ilk sırada. Soğuma döneminde dünya, gıda için bizim kapımızda sıra olacaklar. Ege'de dünyanın en verimli topraklarına sahibiz. Yapmamız gereken, akıllıca tarım politikası üretmek" dedi.