ÖSYM’de Sınav Görevlisi Arıyor!

ÖSYM’de Sınav Görevlisi Arıyor!

Yılda birden fazla sınav olunmaktadır. ÖSYM tarafından bir yıl boyunca KPSS, LGS, LYS, ALES, TUS, ALS, EKPSS gibi sınavlarda görev alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekmektedir.

 

Yılda birden fazla sınav olunmaktadır. ÖSYM tarafından bir yıl boyunca KPSS, LGS, LYS, ALES, TUS, ALS, EKPSS gibi sınavlarda görev alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekmektedir. ÖSYM sınavlarında bina sınav sorumlusu, bina sınav sorumlusu yardımcısı, bina yöneticisi, bina yönetici yardımcısı, salon başkanı, gözetmen, yedek gözetmen, yardımcı engelli gözetmen oluna bilinmektedir. Yukarda sayılan pozisyonlarda görev alan her bir öğretmen ise 100 TL’den 230 TL’ye kadar oturum başına ücret almaktadır. Peki, ÖSYM’de sınav görevlisi nasıl olur? ÖSYM görevlisi olabilmek için ilk öncelikle MEB’in belirtilen kriterlerde olunması gerekmektedir. Belirli alanlardan mezun olmak, istenilen kriterlere uygun olmak gerekmektedir.

ÖSYM’de Sınav Görevlisi Nasıl Alınır?

c-wazmw0aaveon-jpg-large.jpg

ÖSYM’de gözetmen olmak için 3 farklı faktörü takip etmek gerekmektedir. Bunlar A grubu görevlendirmeler, B grubu görevlendirmeler ve C grubu görevlendirmelerdir. A gurubu görevlendirilmelerde, Yükseköğretim kurumlarına ait binalarda bina yöneticisi, ilgili binanın dekanı veya yardımcısı, MEB’ bağlı ilk ve orta öğretimlerde ise müdür veya müdür yardımcısı sınavlara girmektedir. B gurubu görevlendirilmelerde ise bu pozisyona en üst akademik unvandan başlanarak atanır. Gözetmen sınav görevlisi olmak için salon başkanının unvanına bakılarak puan sıralamasına göre seçilmektedir. C grubu görevlendirilmelerde ÖSYM temsilcisi, engelli temsilcisi, Yöre dışı evrakı nakil/koruma görevlisi bulunmaktadır. Yöre dışı evrakı nakil/koruma görevlisi eğitimlerini ÖSYM başkanlığı tarafından almış ve ÖSYM ve YÖK çalışanları arasından merkez tarafından atanmaktadır.

ÖSYM Sınav Görevlisi Başvurusu Gis Şifresi

Sınavlarda gözetmen olabilmek için belirlenen kriterlerde olunması gerekmekte ve ÖSYM tarafından hazırlanan GİS sisteminden kayış oluşturulması gerekmektedir. Eğer kişinin kaydı varsa TC kimlik numarası ve şifre ile tercih yapabilmektedir. Ancak bir şifreniz yok ise yeni kayıt oluyorsanız site üzerinden şifre oluşturma butonuna bastıktan sonra kişisel bilgilerinizi eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Tercih işlemleri görevli adayı çokluğuna göre sınavdan 15 ile 30 içerisinde başlamaktadır. ÖSYM sınav gözetmenin onaylanması 48 saat içerisinde tercih yapan görevliye bildirilir.  Görevli sınava az bir zamanda görevini iptal etmek isterse geçerli mazeretini Sınav Koordinatörlüğüne bildirmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.