Oğuz Atay kimdir? Oğuz Atay kaç yaşında?

Oğuz Atay kimdir? Oğuz Atay kaç yaşında?

Google Oğuz Atay'ı Doodle olarak ilan etti Türk edebiyatının unutulmaz olarak adlandırılabilecek yazarlarından bir tanesi olan Oğuz Atay halen anılmaya devam ediyor.

 

Google Oğuz Atay'ı Doodle olarak ilan etti Türk edebiyatının unutulmaz olarak adlandırılabilecek yazarlarından bir tanesi olan Oğuz Atay halen anılmaya devam ediyor. Buna kayıtsız kalmayan Google da aynı zamanda Oğuz Atay'ı Doodle olarak sundu. Hal böyle olması ile Oğuz Atay kimdir? Oğuz Atay tam olarak nereli, kaç yaşındadır? Her noktada aranmaya başladı. Biz de sizler adına bu konuyu araştırdık ve  bulduk.

2-005.jpg3.jpg4.jpg

Edebiyatımıza katkısı bulunmuş, eserleri çağımızda hala okutulan bir çok yazar ve şair bulunur. Türk edebiyatında bulunmakta olan o yazar ve şairlerden biri de Oğuz Atay'dır. Oğuz Atay hazırlamış olduğu eserleri kitapları ve aynı zamanda şiirleri en çok takip edilmekte olan yazarlar içerisinde olmasını temin etmiştir. Ölümünün üzerinden seneler geçmiş olsa da daima Oğuz Atay doğum gününü olarak bilinmekte olan yani 12 Ekim'de de hayranları tarafından hatırlandı. Aiynı zamanda Google da Oğuz Atay'ı Doodle ilan etmesi ile de merak bu noktada artmış oldu. Peki Oğuz Atay tam olarak kimdir? Oğuz Atay tam olarak nereli, kaç yaşında? İşte ayrıntılar...

 

Google, Oğuz Atay'ı 12 Ekim tarihinde Doodle ilan etti. Bu nedenle Oğuz Atay'ın kimliği ve yapmış olduklarını merak edilmiş oldu. Biz de sizler adına bunları araştırdık. Oğuz Atay 1934 senesinde doğdu. Türk roman ve aynı zamanda öykü yazarıdır. Postmodernizm anlayışla eserlerini hazırlamıştır. Eserlerini hazırlarken, Dostoyevski,  James Joyce, Franz Kafka,Vladimir Nabokov olarak hepimizin tanıdığı ünlü yazarlardan esinlenerek yazmıştır. Tiyatro'ya sunduğu eserlerden dolayı hem de oyun yazarı olarak bilinmektedir. Oğuz Atay tarih olarak 12 Ekim 1934'de şehir olarak ise  Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde doğmuştur. Babası hem de ağır ceza hamkimi olan Cemil Atay'dır. Babası hem de Cumhuriyet Halk Partisi'nden aynı zamanda dönemin  milletvekilli olarak bilinmektedir. Oğuz Atay tahsili için Ankara'ya gitmiştir. ilk ve ortaokul eğitimini burada  bitirmiştir. Üniversite eğitimi noktasında İstanbul'a gitmeyi karar vermiş Oğuz Atay sınavlara girerek ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni okumaya hak kazanmıştır.

 

1957 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nden başarılı bir şekilde mezun olur. Bir dönem meşhur olarak bilinmekte olan Kadıköy vapur iskelesinin imarında çalışmıştır Akabinde bu görevinden istifa etmiş olan başarılı yazar Oğuz Atay, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmiştir.  Oğuz Atay 1961 senesinde modacı olan Fatma Gürbüz ile hayatını birleştirmiştir. Bu evlilikten çiftin kız çocuğu olmuştur. 1975 senesinde doçentlik unvanı kendisi kazanmıştır. Türk edebiyatında oldukça büyük ses getirmiş bulunan Tutunamayanlar eseri kendisinin en beğenilen eseridir. Oğuz Atay hem de 1970 senesinde TRT tarafından roman ödülüne uygun görülmüştür.

 

"büyük projem" olarak adlandırdığı eseri olan "Türkiye'nin Ruhu" eserini tamamlayamadan beyninde çıkan bir rahatsızlık sonucunda vefat etmiştir. Eser yarıda kalmış aynı zamanda kayıtlara geçmiştir.

 

Oğuz Atay'ın Eserleri (Kitapları) - - Tehlikeli Oyunlar -Tutunamayanlar- Korkuyu Beklerken - Bir Bilim Adamının Romanı - Oyunlarla Yaşayanlar - Günlük  - Şarkılar - - Eylembilim Oğuz Atay'ın Şiirleri Unutulan - Tehlikeli Oyunlardan -  Beni Bir Gün Unutacaksan -Tutunamayan - Korkuyu Beklerken - Olric -  Birinci Şarkı -Beşinci Şarkı - Dördüncü Şarkı -  İthaf ve Muakaddime - İkinci Şarkı -Üçüncü Şarkı Oğuz Atay'ın Sözleri "

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.