NY Times: Erdoğan’ın Zorlu Sınavı

NY Times: Erdoğan’ın Zorlu Sınavı

Amerika’nın en ünlü gazetelerinden olan New York Times, Türkiye’de yaşanan ekonomik problemleri belirterek, bu durumun Erdoğan için zorlu bir sınav olduğunu belirtti.

New York Times yazarlarından Carlotta Gall, yazısında Türkiye’den ve koronavirüs salgınının Türkiye’deki etkilerinden bahsetti. Gall, bir süredir ekonomide yaşanan sorunların ve bunun sonuçlarının yönetim kanadında ciddi endişeler yarattığını ifade etti.

erdogan-chatham-house-manset.jpg

Makalede, Erdoğan liderliğindeki Ak Parti’nin oy oranının kurulduğu dönemden beri en düşük seviyede olduğu, Erdoğan’ın ittifakı MHP ile cumhurbaşkanlığı için gerekli olan yüzde 50 oy oranına ulaşamama ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

Trump Yönetiminin Görevi Devretmesi

Makalede, ABD Başkanı Trump’ın Ocak ayından itibaren görevi bırakacak olmasına değinildi ve Erdoğan’ın güçlü bir ittifakı kaybettiği belirtildi. Trump’ın Türkiye’ye uygulanması düşünülen yaptırımların ertelenmesinde önemli bir aktör olduğu, yeni ABD Başkanı Biden’ın Erdoğan’a karşı daha sert bir tavır almasının beklendiği ifade edildi. Erdoğan’ın ekonomideki kötü gidişatı düzeltmek için Merkez Bankası başkanını değiştirdiği ve bu değişikliğe itiraz eden Hazine ve Maliye Bakanı görevindeki damadının da istifasını kabul ettiği vurgulandı.

Halk Temel İhtiyaçlarını Karşılamakta Zorlanıyor

Makalede, MetroPoll araştırma şirketinin bir süre önce gerçekleştirmiş olduğu ankete de yer verildi ve ankete katılanların yüzde 25’inin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı ifade edildi. Türk lirasının bir yıl içinde yüzde 30’un üzerinde değer kaybettiği, enflasyon oranının çift haneli rakamlara ulaştığı, halkın borçlarının arttığı ve ödeme dengesinde krizle karşı karşıya kalındığı ifade edildi.

kapak-145702.jpg

Kapanan İş Yerlerine Dikkat Çekildi

Türkiye’de koronavirüsten dolayı kapanan iş yerlerine dikkat çekildi ve Türkiye’nin zaten uzun bir süredir para biriminde yaşanan değer kaybıyla ve enflasyonla mücadele ettiği, koronavirüsün ikinci dalgasının ise ülkede büyük bir bölümün borçlar altında ezilmesine neden olduğu ve yoksulluğun yükseldiği belirtildi.

Erdoğan’ın bu doğrultuda esnaf için açıkladığı yardım paketlerinin çok az ve çok geç olduğu, ekonomik krizin Erdoğan’ın kaderi üzerinde belirleyici bir unsur olabileceği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.