Normalleşmeyi beklerken şok üçüncü dalga açıklaması!

Normalleşmeyi beklerken şok üçüncü dalga açıklaması!

Gelen son dakika bilgilerine göre Sağlık Bakanlığı2nın paylaştığı haritada İstanbul, Ankara ve İzmir’in korona virüs vaka sayısında büyük bir artış gözlemlendi. Sokağa çıkma yasağının kalktığı ilk Cumartesi sokaklar doldu taştı.

 

Güncel korona virüs tablosunu değerlendiren uzmanlar, ‘’Nisan ayında üçüncü dalgayı görürüz’’ dediler. Sağlık Bakanlığı’nın 100 bin nüfus başına düşen haftalık vaka sayısını paylaşan harita, dikkat çekti. Paylaşılan haritaya göre Ankara, İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu birçok şehirde vaka sayısında artış görüldü. 22 şehirde vaka artışı, 16 şehirde de düşü görüldü.

 

5e515c66adcdeb08506cce9e.jpg

Kademeli normalleşmeye geçilmesiyle birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin risk grubunu belirlemede en önemli kriterlerden birisi olan 100 bin nüfus başına düşen haftalık vaka sayılarını paylaştı. 27 Şubat ila 5 Mart tarihleri arasında, bir önceki Şubat ayına göre 16 ilde düşül, 22 ilde artış gözlemlendi. Koca, Twitter hesabı üzerinden şunları ekledi, ‘’ Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli. Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz.’’

5e9da29a17aca902ccb3fee2.jpg

Vakalarda Ciddi Artış

Rize’nin güncel haritasında 213.10’dan, 208.21’e Trabzon’da ise 239.52’den 226.14’e indir. Samsun ve Giresun’da ise vaka artışı devam etti. Samsun’a bakıldığında ise 100 bin kişiye düşen vaka sayısı 348,36 ile haftanın lider vaka sayısını açıklayan il oldu. Bu bilgilere bakıldığında ise ülke genelinde en zirvede olan iller şu şekilde:

  • Samsun
  • Sinop
  • Giresun
  • Ordu
  • Trabzon

Uşak’ta Vaka Düşüşü Görülüyor

Sağlık Bakanlığı tarafından daha önceden paylaşılan illere göre risk durumu haritasında ‘’düşük riskli’’ olarak aktardığı 14 ilin 12’sinde bu hafta vaka sayılarında artışları yaşanmasının yanı sıra vaka sayılarını düşüren iller ise sadece Siirt ve Uşak oldu. Uşak’ta 20 ila 26 Şubat haftasında 18.40 olan haftalık vaka sayısı, 10.83’ düşerken, Siirt’te ise vaka sayısı 16.35’ten 12.08’e düştü.

koronavirus-turkiye-de-surec-nasil-ilerliyor-735.jpg

Böyle Sürdükçe Pandemi Bitmez

Korona virüs önlemleriyle üç aydır uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları İstanbul’da kısıtlamasız ilk Cumartesi günü oldukça korkuttu. Görülen manzara pek güzel değildi. Haftalardır evde olan İstanbul halkı, Cumartesi sokaklara akın etti. Sahil restoranları, kafeler, çay ocakları gibi yerlerde yer bulmak ise mümkün olmadı. Taksim ve İstiklal Caddesi’nden de insan yağmurunun başlamasıyla yüzde 80’lere kadar ulaştı.

 

53191493-303.jpg

Normalleşmeyi Beklenirken 3. Dalga Nisan’da!

İstanbul’da yaşanan olayları Milliyet gazetesine değerlendiren uzmanlar, pandeminin böyle bitmeyeceğini belirtti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, hastanelerde artış olduğunu belirterek şunları ekledi, “Kafeler, lokantalar böyle dolar taşarsa Nisan ayında üçüncü dalgayı görürüz. Nişantaşı’nda kafe ve kapalı mekanların dolup taştığını gördüm. Trafik her yerde kilitlenmiş durumda. İnsanlar bunaldı ancak dikkatli olmalıyız. Bu şekilde devam edersek maalesef yine kötü günler bizi bekliyor” dedi.