Nakşibendi Tarikatına Yakın Lideri Buraya Gömdüler!

Nakşibendi Tarikatına Yakın Lideri Buraya Gömdüler!

Türkiye’nin en bilinen tarikatlarından olan Nakşibendi Tarikatına yakınlığı ile tanınan Gülzar-ı Hacegan Derneği’nin ölen şeyhinin cenazesini dernek binasının karşısındaki konut alana gömdüler.

 

 

Türkiye’nin en bilinen tarikatlarından olan Nakşibendi Tarikatına yakınlığı ile tanınan Gülzar-ı Hacegan Derneği’nin ölen şeyhinin cenazesini dernek binasının karşısındaki konut alana gömdüler. Şeyh Yakup Haşimi’ye ait olduğu bilinen cenazenin buraya gömülmesi ise gündem oldu. 6 Kasım 2020 yılında ölen tarikat lideri Yakup Haşimi’nin konut alanına defnedilmesi Ses Kocaeli Gazatesi’ne haber olurken, Kartepe Belediyesi’nin cenaze defin işlemleri için yer gösterdiği iddia edildi.

dcigddqxkaytjbl.jpg

Kartepe Belediyesi’nin Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda yer gösterdiğinin iddia edildiği haberde, tarikata üye olan kimselerce şeyhin cenazesinin gizlice başka yere gömüldüğü belirtildi. Faaliyet gösterdikleri derneğin karşısında bulunan konut alanına gömülen şeyhin cenazesi için bir dizi duvar örme işlemlerine de girişen tarikat üyeleri gömdükleri yerin etrafına duvar örerek korumaya aldılar. Yasal olmadığı belirtilen bu cenaze merasiminin gizlice yapıldığı haberde yansıtılırken Bakanlar Kurulu gereğince bu yapılanın suç olduğu belirtildi.

mezarlik.jpg

Bakanlar Kurulu’nda açıkça belirtilen yasa gereğince ölen birinin mezarlık olarak belirtilen bir alanda gömülmesinin gerekliliği bulunuyor. Mezarlık dışında başka bir yerde gömülme durumunda Bakanlar Kurulu’nun izninin olması gerekirken, derneğin ilerleyen dönemlerde mezarı türbeye çevirmek istedikleri belirtilmekte.

mezarlik2-001.jpg

Tarikat üyelerinin türbe yapmayı düşündüğü ve bu sebeple mezarın etrafına duvar ördükleri belirtilen haberden sonra  emniyet ile bakanlıklardan bir adım atılması bekleniyor. Ortaya çıkan durumun bir suç olduğu aşikar olurken bu anlamda emniyet güçlerinin nasıl bir adım atacakları ise merak konusu. Nakşibendi tarikatına yakın olduğu bilinen bu derneğin geçmişte yaptıkları bazı faaliyetler incelemeye tabi olmuştu. Yapılan incelemeler neticesinde bir sorun teşkil etmedikleri belirtilen derneğin faaliyetlerine devam edebilecekleri ise belirtilmekte. İlerleyen günlerde emniyet veya bakanlık yoluyla bu duruma dair nasıl bir yol izleneceği ise merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.