Mutasyon ve yeni tip koronavirüs

Mutasyon ve yeni tip koronavirüs

Mutasyona uğrayan yeni tip korona virüs nedir? Yeni tip Covid-19’dan ne farkı var?

Yeni tip korona virüs nedir?

Çin’in Wuhan kentinde bir hayvan ve deniz ürünleri pazarında öksürük ve ateş nedeniyle hastaneye kaldırılan kemirgen bir hayvan olan yarasadan bulaştığı düşünülen yeni tip korona virüs başlarda küçük bir grip olarak bildirilip önemsenmese de ilerde ki tarihler de tüm hayatımıza dahil olup evlerimize kapanmamıza neden olmuştur. Normal gripten kat kat daha ölümcül olan korona virüs dünyada kısa sürede 1.5 milyon insanın ölümüne sebep olmuştur.

Yeni tip korona virüs belirtileri nelerdir?

En sık karşılaşılan belirtileri arasında yüksek ateş, ağır öksürük, halsizlik ve eklem ağrıları bulunmaktadır. Bunları zatürre takip etmektedir. Genel olarak çoğunluğun ayakta diye tabir edilen evde izole bir şekilde atlatmasıyla beraber hastaneye yatırılan ve yoğun bakıma alınan hasta sayısı oldukça fazladır. Yoğun bakımda korona virüsle mücadele eden hastanın uzun süreli ilaç tedavisi ve hastane yatışı yatak yaraları, harekette dengesizlik ve anksiyeteye neden olmaktadır. İlerleyen süreçte negatif test sonuçları ile atlatılan korona virüs bitmesine rağmen uzun süre tat ve koku kaybı yaşatmaktadır. 

Yeni tip korona virüs nasıl bulaşır?

İnsanların birbirine mesafeli olmadığı ortamlarda, maskeye dikkat etmediği durumlarda, tedbirli olmadığı için yayılır. Yeni tip korona virüs hava yoluyla bulaşmaktadır. Asıl bulaşma yolu damlacıktır. Burun ve ağızdan alınan hava ile bulaşan bu virüs herhangi bir şekilde olan göz teması ile de bulaşabilmektedir.

Yeni tip korona virüsün tedavisi var mıdır? 

Başta grip ilaçlarıyla tedavi edilmeye çalışılan korona virüse karşı son zamanlarda son zamanlarda ortaya çıkan farklı aşı çalışmaları ve sonuçları olmuştur. Başta Çin, Almanya ve Rusya’dan gelen ümitlendirici sonuçlar ve anlaşmalar sonrası birçok ülkede aşı çalışmaları başlamıştır. Ülkemizde şirketlerle anlaşarak iki farklı aşı firması ile anlaşmış ve sinovac adlı aşıdan 3 milyon adet elimize ulaşmıştır. Başta sağlık çalışanları olmak üzere öncelik süresine göre aşılar yapılacaktır. Bir diğer firma ise pfizer’dir. Pfizer ilaç şirketinde ise aşıyı bulan iki türk bilim insanımız özlem türeci ve uğur şahin ülkemizle olacak anlaşmayı çok istemektedirler.

 Korona virüs olmamak için neler yapmalıyız?

• Öncelikle kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız.

• Sosyal mesafe olan 1.5 metre kuralına uymalıyız.

• Düzenli olarak değiştirilen sürekli maske kullanımına özen göstermeliyiz.

• Ellerimizi sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalıyız.

• Kolonya ve benzeri solüsyonlar bize sürekli koruma sağlamaz birkaç kereden sonra tekrar el yıkama işlemi yapılmalıdır.

• Misafirlik ve akrabalarınızla aranıza fiziksel mesafe koyun.

• Öksürüp aksıran biriyle aynı ortamlarda durmamaya özen gösterin.

• Selamlaşırken sosyal mesafeye dikkat ederek temas etmeden selamlaşın.

• Tabak, çatal, kaşık, bardak gibi malzemelerinizi paylaşmayınız.

Mutasyona uğrayan yeni tip korona virüs nedir? Farkı nedir? Aşı etki ediyor mu?

Yeni tip korona virüs farklı ülkelerde farklı mutasyonlar geçirdi. Bu mutasyonlar etki biçimine göre fazla dahil olmadı. Son olarak İngiltere de korona virüs mutasyon geçirmiş bir biçimde karşımıza çıktı. Son karşımıza çıkan mutasyonlu korona virüse ülkemizde 1 Ocak 2021 tarihinde rastlandı. 

Mutasyon geçiren yeni tip korona virüsün ne farkı var?

Bir bütün olarak aynı görünen mutasyon geçirmiş korona virüsü önceki tip korona virüsten ayıran tek özellik çok daha hızlı bir şekilde yayılmasıdır. İnsandan insana çok hızlı bir şekilde bulaşıp hasta eden bu yeni tip korona virüs tüm dünya için büyük bir risk taşımakla beraber görüldüğü çoğu ülkelerden ülkemize uçuşlar yasaklandı.

Mutasyon geçirmiş korona virüse aşı etki ediyor mu?

Sadece daha hızlı yayılan bu mutasyonlu korona virüsün tedavi ve korunma yöntemleri aynı ve aynı aşı uygulanmaktadır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.