Mutasyon Hayatımızda Neleri Değiştirecek..!

Mutasyon Hayatımızda Neleri Değiştirecek..!

İngiliz bilim adamları tarafından Dünya bültenine duyurulan covid19’ un yeni mutasyon halinin daha hızlı yayılıyor olması sonrası da dünya devletleri harekete geçti.

İngiliz bilim adamları tarafından Dünya bültenine duyurulan covid19’ un yeni mutasyon halinin daha hızlı yayılıyor olması sonrası da dünya devletleri harekete geçti. Birçok ülke İngiltere ye hava ve kara ulaşımını kapattı. Bunun üzerine İngiltere tedirginlik yaşadı ve ülkede sanki bir kaos havası meydana geldi. Mutasyona uğramış olan virüs daha hızlı yayılım gösteriyor açıklaması ardından dünya genelinde tedbirler alınmaya başladı. Büyük bir panik oluşturdu. Bu durum karşısında AB ülkeleri acil toplanma kararı aldılar. Toplu gıda birlikte hareket etme yönünde elle tutulur bir karar çıkmadı. Önümüzde ki günlerde tekrar toplantı olacağını duyurdular.

Bir çok ülke İngiltere tarafına yönelik önlemler almaya başladılar. Fransa, Hollanda ulaşım yollarını kapattı. İtalya İngiltere’den gelen kişilere yönelik karantina uygulaması başlattı.  Gelenlerin 14 gün ülkeye alınmayacağı duyurdu.

KISITLAMALAR DEVREDE

screenshot-4.png

Fransa’da uçaklardan ziyade feribotlar ve trenlerin geliş-gidişi durduruldu. Aynı yasaklar Hollanda da uygulandı. Belçika’da ise uçuş yasaklarının 1 gün daha uzamasına karar verildi. İtalya hem uçuşları yasakladı hem son 14 günde bu ülkede bulunmuş kişilere giriş yasağı getirdi. Önümüzdeki günlerde önlemlerin sınır kapatmadan negatif test sonucu talep etmeye evirilmesi bekleniyor.

BREXİT’İN ÖCÜ ALINDI MI?

Virologlarsa, İngiltere başbakanı tarafından açıklanan bulaşma hızı ile ilgili tedbirli oluyor. Bunun üzerine ise Almanya’nın virüs uzmanlarından “Christian Drosten”, yeni tespit edilen mutasyonunun %70 daha fazla bulaşıcı olduğuna ilişkin açıklamalar için yeterli veri olmadığını söyleyerek “Bu durumda fazla endişe etmiyorum ” açıklamasında bulundu. Belçika’nın koronavirüsü ile mücadele kurulu üyesi Yves Van Laethem: “Tespit edilen yeni mutasyon türünün sağlık yönünden daha bulaşıcı ya da tehlikeli olduğuna dair hiçbir veri yok” açıklamasını yaptı. Covid-19’un mutasyona geçirmiş hali Hollanda, Belçika ve Danimarka’da da görüldü fakat bu İngiltere’dekine benzer sonuç bu ülkelerde görülmedi.

İngiltere’de sosyal medya platformunda “Brexit Vurgusu” gündeme geldi. Amerika Bileşik devletlerinin sınırlarını kapatması İngiltere’yi zora sokarken, sosyal medya üzerinden Avrupa ülkelerinin Brexit’in öncünü aldığına yönelik paylaşımlar görüldü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.