Mutasyon Geçiren Koronavirüse Dair Uzmanlardan Açıklama Geldi!

Mutasyon Geçiren Koronavirüse Dair Uzmanlardan Açıklama Geldi!

Geçtiğimiz haftalarda birçok ülkede görülmeye başlanan mutasyon geçirmiş olan koronavirüs Türkiye’ye de sıçradı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları ile gündeme bomba gibi düşen bu haber vatandaşları tedirgin etmek için yetti.

 

 

Geçtiğimiz haftalarda birçok ülkede görülmeye başlanan mutasyon geçirmiş olan koronavirüs Türkiye’ye de sıçradı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları ile gündeme bomba gibi düşen bu haber vatandaşları tedirgin etmek için yetti. Birçok vatandaş bugün ki açıklanan verilerden sonra mutasyon geçirmiş olan koronavirüse dair merak içerisinde araştırmalar yapıyor.

bakan-koca-sozcu-jpg4-16-9-1605790165-880x495.jpg

İngiltere’de başlayan ve ardından birkaç gün içerisinde 4 ayrı ülkede daha tespit edilen mutasyon geçiren koronavirüs Türkiye’de de görüldü. Bugün itibariyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan verilere göre 15 kişinin bu mutasyonlu virüsü taşıdığı belirtilirken İngiltere’den yolculukların belli bir süre duraklatıldığı da açıklandı.

 

Neler Olmuştu?

İlk olarak İngiltere’de görülen mutasyonlu koronavirüse dair ilk açıklama yine İngiliz sağlık uzmanlarından gelmişti. Birkaç koronavirüs vakasında mutasyon izlerine rastladıklarını belirten sağlık uzmanları virüsün tam olarak mutasyon geçirdiğini ifade etmişlerdi. İngiltere’den sonra Avusturya, Belçika, Güney Afrika ve İsveç’te görülmeye başlandığı duyurulan bu mutasyon geçiren virüslerin yayılma hızlarının çok yüksek olduğu da açıklanmıştı. Covid-19 virüsüne oranla % 70 daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonlu virüs panik havası yaratmıştı.

İngiltere’den yapılan açıklamalardan sonra birçok ülke İngiltere ve diğer birkaç ülke ile giriş ve çıkışları kapatmışlardı. Mutasyonlu koronavirüsün tespit edildiği ülkelerden geliş gidişleri durduran ülkelerden bir tanesi de Türkiye’ydi. Türkiye Avusturya, Güney Afrika, İsveç ve İngiltere’ye uçuşların durdurulduğunu ilan etmişti. Öte yandan bu ülkelerden gelen vatandaşların da izolasyon sürecine tabi tutulacakları belirtilmişti. Alınan bu önlemler kapsamında Türkiye’de mutasyon geçiren virüse rastlanmamıştı; ancak bugün yapılan açıklama ile İngiltere’den gelen ve izolasyon sürecinde olan 15 kişide bu virüse rastlanıldığı açıklandı. Fahrettin Koca tarafından açıklanan bilgilerde, gerekenlerin yapılacağı da açıklandı.

 

Uzmanlardan Sağduyu! Panik Yapmayın Uyarısı!

Mutasyon geçiren koronavirüsün ciddi seviyeleri yükselmesinden sonra açıklama yapan bazı uzmanlar bu durumdan panik yapılmaması gerekliliğine işaret ettiler. Koronavirüsün bugüne kadar defalarca mutasyon geçirdiğini ifade eden uzmanlar, bu mutasyonların sürekli yaşandığını belirttiler. Mutasyon’un Covid 19 ile büyük bir farka sahip olmasının küçük olasılık olduğunu ifade eden uzmanlar, panik yapılmaması gerektiğine ve aynı zamanda dikkat de edilmesi gerekildiğini belirttiler. Eldeki bulgular ile hali hazırda üretilen aşıların bu mutasyonlara karşı etkisiz olacağı fikirlerine de adlanılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, bunun için araştırmaların yapılmasının ve aşıların mutasyona uğrayan virüse etki etmemesinin küçük bir olasılık olduğunu belirttiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.