Milyonlarca kişiye istihdam kapısı açılıyor!

Milyonlarca kişiye istihdam kapısı açılıyor!

Genç girişimci, engelli vatandaşlar, eski hükümlüler, kadınlar kendi projesini üreten herkese kendi işinin patronu olma fırsatı...

Genç girişimci, engelli vatandaşlar, eski hükümlüler, kadınlar kendi projesini üreten herkese kendi işinin patronu olma fırsatı...

Devletin geliştirmiş olduğu yeni proje ile kendi işinin patronu olmak isteyen engelli, eski hükümlü, gençlere, kadınlara devletten hibe desteği sunulmaktadır. Kendi projesini hazırlayıp başvurması yeterli olacaktır. Birçok kesimden girişimciye hitap eden bu hibe desteği gençler için, eski hükümlüler için ve engelli vatandaşlar için bir fırsat kapısı haline geldi. Bu hibe desteği ile devlet kişilere kendi hayallerini kurma ve yönetme fırsatı sunuyor.

screenshot-44.jpg

Proje fikri olan kişilere TÜBİTAK tarafından 200 bin TL'ye kadar kredi fırsatı sunulmaktadır. Bu fırsat geri ödemesiz olarak sağlanıyor. Genç Girişimciler akıllı ulaşım, enerji ve temiz teknoloji, akıllı üretim, iletişim ve sayısal dönüşüm, sağlıklı ve iyi yaşam, sürdürülebilir tarım ve beslenme olmak üzere 6 alandaki iş fikri başvuruları kabul ediliyor.

Devlet bunun için vatandaşlarına çağrıda bulundu. İş fikri olanlar başvuru sürecinde uygulayıcı kuruluşlara başvuruyorlar. Bir yıl içinde mezun olabilecek durumda olan öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, lisans, yüksek lisans veya derecelerinde birinde en çok 10 yıl önce mezun olmuş kişiler başvurabiliyorlar. Engelli bireylere; Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kendi işini kurması için hazırlanacak projede 65 bin liraya varan destek sunuyor. Bu projede engelli bireyin en az işgücünün %40’ tan az olduğunu raporla belirtmek zorundadır. Ayrı girişimcilik eğitim sertifikası almak gerekiyor.

Eski hükümlülere; devlet tarafından iş kurmalarını destekleyecek 53 bin TL'ye kadar destek sağlanmaktadır.  Devletin açmış olduğu çağrı üzerine projesini hazırlayıp başvurması yeterlidir. Ayrıca girişimcilik sertifikası da istenmektedir. Kadınlara; 5000 TL'ye kadar mikro kredi fırsatı sunuluyor. Kendi işini kurup el emeği ile üretim yapmak isteyen ailesine destek olmak isteyen kadınlar için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı teminatsız, kefaletsiz kredi imkanları sağlamaktadır. 5000 liraya kadar varan bu kredi tutarı 1 yıllık olup hastalık taksitlerle 48 hafta da geri ödeniyor. Faiz uygulaması yoktur. Bu kadınlara özel mikro kredi için 5 kişi olup bir iş fikri bulunması yeterlidir.

Herkese İş Kapısı

Birçok kesimden girişimciye hitap eden bu hibe desteği gençler için, eski hükümlüler için ve engelli vatandaşlar için bir fırsat kapısı haline geldi. Bu hibe desteği ile devlet kişilere kendi hayallerini kurma ve yönetme fırsatı sunuyor. Proje fikri olan kişilere TÜBİTAK tarafından 200 bin TL'ye kadar kredi fırsatı sunulmaktadır. Bu fırsat geri ödemesiz olarak sağlanıyor. Genç Girişimciler akıllı ulaşım, enerji ve temiz teknoloji, akıllı üretim, iletişim ve sayısal dönüşüm, sağlıklı ve iyi yaşam, sürdürülebilir tarım ve beslenme olmak üzere 6 alandaki iş fikri başvuruları kabul ediliyor.