Milyonlarca Emekliye Yeni Yaş Sınırı Gündemde

Milyonlarca Emekliye Yeni Yaş Sınırı Gündemde

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur emeklikleri üzecek bir haberi paylaştı. Güzelmansur destek prim ödemelerinin tekrardan getirileceğini belirtti.

 

 

CHP’nin Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, emekli vatandaşları üzecek açıklamalarda bulundu. Güzelmansur, ölüm aylığı ve eşe yaş sınırlarının geleceğini, destek prim ödemelerinin geri geleceğini, sağlık kesintilerinin de yüzde 5 oranında arttırılacağını belirtti.

5ec19a062269a20e98b500ae.jpg

Güzelmansur açıklamasında, sağlık sigortası genel müdürlüğü ile sigorta primleri genel müdürlüğünün istemedende olsa vatandaşların aleyhine olan bir takım hazırlıkları yaptığını belirtti. SGK’nın kamuya kaynak yaratabilmek için emeklilerin belini daha kötü hale getirecek düzenlemeler içerisinde olduğunu ifade etti.

Destek Prim Ödemeleri Geri Dönüyor

Yapılan çalışmalardan bir tanesinin SGDP’nin geri getirilmesi olacağı ifade edildi. 2015 yılında yüzde 15 oranında SGDP kesintisine maruz kalan emeklilerin durumlarının düzeltilmesi için 2016 yılında tamamen kaldırılan SGDP’nin SGK yöneticileri tarafından yeniden hayata geçirilmek için çalışmalar yaptığı iddia edildi.

Ölüm Aylığında Eşlere Yaş Sınırı Getirilecek

Mevcut durumda SGK, eşleri vefat eden kişilerin yaşına bakmadan ölüm aylığı bağlamaktadır. Ölüm aylığına da yaş sınırı getirilmesi yönünde çalışmalar bulunuyor. Çalışmalar neticesinde belli bir yaşın altında eşi vefat eden kişilere ölüm aylığı bağlanmayacak, yaş sınırının 30-35 arasında olacağı belirtiliyor.

resized-a15e9-bfd8780242afb56ccb4b2c88c8761810cc4338f3-878103.jpg

Sağlık Kesintileri Yüzde 5 Olacak

SGK yöneticilerinin kamuya kaynak yaratabilmek için emekli aylıklarından yüzde 5 oranında sağlık kesintisi yapmaya yönelik hazırlık içerisinde olduğu belirtiliyor. Düşük olan emekli maaşlarından yapılacak bu kesintinin ardından net maaşların ne kadar olacağı ise merak ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum